Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Piotr Dardziński, wiceminister MNiSW

5 miliardów złotych – tegoroczny budżet Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przeznaczony na transfer informacji z nauki do przemysłu zostanie wydany w całości – powiedział Interii Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wiceszef resortu edukacji - gość Interii na rozpoczętym dzisiaj 28. Forum Ekonomicznym w Krynicy - podkreślił, ze firmom opłaca się inwestować w badania naukowe. Przypomniał, że w ciągu trzech lat wielkość ulg podatkowych przeznaczonych przez przedsiębiorców na innowacje wzrosła z trzydziestu do stu procent. Dodał, że przedsiębiorstwa chętniej inwestują na przykład w robotykę, bo jest to bardziej opłacalne niż zatrudnianie coraz droższej siły roboczej. Zwrócił też uwagę, że do gospodarki wchodzi pokolenie wychowane w czasach demokracji. "Realizują bardziej ambitne projekty niż otwieranie hurtowni" - powiedział Piotr Dardziński.

Reklama

Poinformował, że resortowi zależy aby do Polski wracali naukowcy, którzy wyjechali z kraju. Realizowany przez Fundację Nauki Polskiej program "Powroty" odnosi sukces. Na każde stypendium dla powracającego naukowca zgłosiło się dziesięciu chętnych.

INTERIA.PL

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM