Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Dzięki 500+ zużyjemy więcej prądu? Jest odwrotnie

Mając więcej pieniędzy w portfelach, Polacy mają zużywać coraz więcej energii elektrycznej w domach. Nawet dwa razy więcej - zakłada minister energii. Na razie jest dokładnie odwrotnie. Rachunki za prąd mieszkańców miast spadły o 1 mld zł w stosunku do 2010 roku.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce od lat rośnie. Podobnie będzie w tym roku. Od stycznia do sierpnia zużyliśmy o 2,4 proc. więcej, niż w tym samym okresie poprzedniego roku - wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

W ostatnich latach wzrost zużycia generują jednak niemal wyłącznie odbiorcy przyłączeni do sieci średnich napięć. To przede wszystkim biurowce, średniej wielkości fabryki, galerie handlowe czy hotele. Zużycie u pozostałych - m.in. w wielkim przemyśle i w gospodarstwach domowych - spada. Najszybciej u stosunkowo zamożnych Polaków - w domach i mieszkaniach zlokalizowanych w miastach.

Reklama

Bogatsi Polacy kupują więcej sprzętu...

To o tyle ciekawe, że średnie płace w Polsce istotnie wzrosły w ostatnich latach. Bezrobocie skurczyło się od 2013 roku o połowę - do nienotowanych od początku transformacji 7 proc. Przybyło mieszkań i domów, a w nich urządzeń RTV i AGD. Liczba indywidualnych odbiorców prądu w miastach od 2010 do 2015 roku wzrosła o 2 proc. Tymczasem ilość pobieranej przez nich energii zmniejszyła się aż o 6 proc. - wynika z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE).

Bogacenie się mieszkańców miast idzie w dokładnie odwrotnym kierunku, niż życzyłby sobie minister energii. - Chcielibyśmy, aby w Polsce przynajmniej dwukrotnie wzrosło zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, bo wtedy będziemy na równi z gospodarstwami domowymi w Unii Europejskiej - mówił w ubiegłorocznym wywiadzie dla TVP Info Krzysztof Tchórzewski. Minister tłumaczył kilkukrotnie, że wzrostowi zapotrzebowania na prąd w domach i mieszkaniach sprzyjać będzie program 500+. Dzięki niemu liczba urządzeń elektrycznych u Kowalskich ma rosnąć.

Tego ostatniego rzeczywiście można się spodziewać. Wraz ze wzrostem zamożności Polaków, liczba urządzeń RTV i AGD w naszych domach już od dłuższego czasu się zwiększa. O ile w 2009 roku zmywarki do naczyń posiadało tylko 14 proc. gospodarstw domowych, to w 2015 roku było to już 27 proc. Podwoiła się także liczba gospodarstw wyposażonych w laptopy (z 26 proc. do 58 proc.) - wynika z danych GUS.

... ale energooszczędnego

Zdecydowanie większe znaczenie ma jednak drugi trend - poprawa efektywności energetycznej. Unia Europejska wymusiła na producentach RTV i AGD prezentowania ich klas energetycznych. Wraz z łatwą możliwością porównania etykiet, popyt na najbardziej efektywne urządzenia wyraźnie wzrósł. Według GUS w 2015 roku tylko 3 proc. chłodziarko-zamrażarek i 1 proc. zmywarek w naszych domach miało klasę energetyczną niższą niż A. W 2009 roku było to odpowiednio 10 proc. i 5 proc. (duży odsetek w obu badaniach stanowią jednak urządzenia o nieustalonej klasie energetycznej).

Kolejne oszczędności energii wymusił zakaz sprzedaży tradycyjnych żarówek. Dziś najbardziej efektywnych LED-ów (zużywają o 85 proc. mniej prądu, a ich cena w ostatnich latach drastycznie spadła) używa niemal połowa Polaków.

Oszczędności przyniosła także wymiana urządzeń. Nowe lodówki i telewizory zużywają dużo mniej energii, niż wyrzucane na śmietnik urządzenia sprzed 10-20 lat. Znaczenie mają też trendy technologiczne. O ile w 2009 roku połowa polskich rodzin posiadała komputer stacjonarny, zużywający przy większym obciążeniu 200-400 W, to dziś ostały się one jeszcze w niespełna 30 proc. domów. Laptopy, które błyskawicznie je wyparły (są na wyposażeniu 58 proc. gospodarstw), potrzebują dziesięciokrotnie mniejszej mocy (zwykle 20-50 W).

Więcej pieniędzy w naszych portfelach oznacza że stracą inni. O tym, kto straci i ile w dalszej części artykułu na portalu wysokienapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | energia elektryczna

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM