Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Tysiące odbiorców bez prądu przez wichury, a jak radzą sobie z nimi wiatraki?

Nadchodzi okres huraganów i orkanów nad Północną Ameryką i Europą. Wiatr dochodzący nawet do 100 km/h w ostatnich godzinach odciął od prądu tysiące osób w Polsce. W Ameryce huragan Dorian osiągający w porywach 250 km/h zdewastował Bahamy. A jak radzą sobie z takimi warunkami elektrownie wiatrowe? Sprawdziliśmy.

Wichury są koszmarem dla spółek dystrybucyjnych. Przykładem był front burzowy, który przeszedł nad zachodnią i północną Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. Oprócz śmierci sześciu osób (w tym dwóch harcerek z obozu ZHR) spowodował on niespotykane dotąd szkody w sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. W krytycznym momencie pozbawionych prądu było 440 tysięcy odbiorców. W wielu miejscach odbudowa sieci elektrycznej zajęła 2-3 dni. Największe szkody wystąpiły w okolicach Gniezna, Wrześni i Rytla. Lasy Państwowe odnotowały straty na obszarze 67 878 ha, czyli większym od miasta Warszawy. Powalone zostały drzewa o łącznej objętości 8,44 mln m3.

Reklama

Podobne żniwo potrafią zebrać także jesienne huragany i orkany szalejące nad północnym Atlantykiem i dochodzące także z wciąż dużą siłą do Polski, czego przykładem są ostatnie wichury nad naszym krajem.

Kto sieje wiatraki ...

Tymczasem coraz częściej zaprzęgamy wiatr do produkcji prądu. Najwięcej turbin powstało w latach 2010-16, jeszcze przed spadkiem cen zielonych certyfikatów i uchwaleniem tzw. zasady 10H. Montowane wtedy turbiny są mniejsze od nowoczesnych urządzeń - mają moc 2-3 MW i całkowitą wysokość 140-200 metrów. Najwięcej wiatraków ustawiono w pasie nadmorskim, na szczytach wzgórz i w innych miejscach, w których można liczyć na najsilniejszy wiatr.

Dzięki wprowadzeniu systemu aukcyjnego od 2019 roku spodziewane są nowe inwestycje. W listopadowej aukcji zakontraktowano nowe elektrownie o mocy 1,1 GW, a w tym roku spodziewane są rozstrzygnięcia aukcji na kolejne 2,5 GW. Rola wiatraków w systemie energetycznym będzie rosnąć, szczególnie że nowe farmy projektowane są pod kątem wysokiego współczynnika wykorzystania mocy.

... ten zbiera burzę

Wprowadzanie OZE zachodzi równolegle z adaptacją do zmian klimatu. Mało która branża odczuwa je równie mocno jak energetyka. Letnie upały podnoszą zapotrzebowanie na prąd, a susza i wysokie temperatury obniżają moc elektrowni cieplnych. W chwilach największego zapotrzebowania zazwyczaj nie ma wiatru, a gdy ten się pojawia, uderza z ogromną mocą. Nic dziwnego - gazy cieplarniane zatrzymują energię przy powierzchni Ziemi. W parny letni dzień każdy kilometr sześcienny powietrza zawiera od 300 do nawet 1000 MWh energii potencjalnej dostępnej dla burz.

Przy jakiej sile turbiny wiatrowe mogą pracować? Czy wiatraki są odporne na polskie wichury?O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Barnard Swoczyna, WysokieNapieciepl

Najlepsze tematy

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM