Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Delikatny moment światowej gospodarki

Gospodarka światowa jest w bardzo delikatnym momencie - ostrzegł Interię Piotr Trąbiński, alternate executive director w Krynicy, podczas XXIX Forum Gospodarczego.

Zdaniem Piotra Trąbińskiego, nie można mówić o wyhamowaniu światowej gospodarki, również jej o spowolnieniu. - Widzimy pewne spowolnienie ale nie wiemy czy jest ono długotrwałe czy czasowe, Natomiast powiedziałbym, że gospodarka jest teraz w bardzo delikatnym momencie - zwracał uwagę rozmówca Interii. Jego zdaniem, dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pojawiają się ryzyka, które mają globalny charakter. 

Największym z nich są napięcia handlowe, głównie między Chinami a USA.

Innym negatywnym scenariuszem jest możliwość wycofywania się niektórych państw z relacji multilateralnych i przejście na bilateralne.  

Reklama

- System gospodarczy jest systemem multilateralnym. Bardzo wiele rzeczy jest załatwiane poprzez takie ciała jak Międzynarodowa Organizacja Handlu, Bank Światowy czy ciała regionalne. One zawsze mają moc stabilizacyjną - argumentował Trąbiński.  

Na pewno czynnikiem ryzyka dla Polski i Europy jest kwestia Brexitu i sposób, w jaki Wielka Brytania będzie opuszczała Unię Europejską. Ryzykiem jest też wysokie zadłużenie niektórych państw i sektorów gospodarki na świecie oraz brak reform tych państw, które są narażone na ewentualny negatywny skutek szoku gospodarczego, np. Grecji. Alternate executive director ostrzegł też przed ryzykiem związanym z demografią i brakiem rąk do pracy. - Europa jest jedynym kontynentem, który do 2050 roku będzie miał negatywny wzrost demograficzny - przypomniał. I zwrócił uwagę, że o ile nie zostaną dokonane odpowiednie reformy, skutki negatywnego wzrostu będą odczuwalne w perspektywie 20-30 lat.  - Potrzebowalibyśmy całościowego pakietu reform. Nie wystarczy polityka stymulująca dzietność. Trzeba ją wesprzeć zwiększeniem populacji kobiet na rynku pracy i odpowiednią polityką migracyjną. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie sprostać presji demograficznej - informował P.Trąbiński. 

ew

Najlepsze tematy

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM