Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Nowe fundusze VC przejrzą rynek nowych technologii

Nie możemy w Polsce myśleć o stworzeniu dobrze funkcjonującego ekosystemu innowacji i start-upów bez prężnie działającego rynku venture capital (VC). W tym obszarze szczególnie Polski Fundusz Rozwoju ma ambitne plany. Chce otworzyć 20 funduszy dysponującymi ok. 1,5 mld zł jeszcze w 2018 r. Na rynku VC aktywnie planuje działać także Grupa Tauron. W start-upy zainwestuje ponad 200 mln zł. W tym celu powołuje wraz z PFR i NCBR nowy fundusz - EEC Magenta.

Tauron liczy na projekty innowacyjne dla energetyki, które będą odpowiedzią na wyzwania rynkowe. W powołany fundusz EEC Magenta zaangażowany jest nie tylko Tauron, ale również Polski Fundusz Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Umowa jest dowodem na to, że Grupa Tauron bardzo mocno się modernizuje. Chcemy być liderem modernizacji bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie długofalowo osiągnąć sukces. Tauron jest jedyną grupą energetyczną, która zawarła umowę na tak duże pieniądze. Liczymy na współpracę. Jest to jeden z elementów szerszego systemu innowacyjnego w firmie - mówi Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Tauron.

Reklama

- Umowa jest dowodem także na to, że Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju działa. Biznes oczekuje od strategii regulacji, dobrego klimatu i inspiracji. Mam przekonanie, że bierzmy udział w niezwykle przełomowym procesie. Kiedyś czytaliśmy, że granica miedzy światem industrialnym a rolniczym leży na rzece Łaba. Uczestniczymy w procesie przesuwania tej granicy daleko na Wschód - dodał Grzegorczyk.

VC w nowej odsłonie

Zarządzany przez PFR fundusz typu Corporate Venture Capital (CVC) - EEC Magenta jest pierwszym tego typu podmiotem na polskim rynku. Tauron będzie uczestnikiem dwóch funduszy, tworzonych w ramach programów PFR Starter FIZ oraz BRIdge VC/PFR NCBR CVC. W efekcie ma zostać zapewnione wieloetapowe wsparcie dla innowacyjnych firm, m.in. poprzez zapewnienie możliwości udziału w programach akceleracyjnych, inwestycje w przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju w ramach PFR Starter FIZ, czy zapewnienie kolejnych rund finansowania w ramach PFR NCBR CVC. Ten ostatni powstał w ramach uruchomionego przez NCBR w zeszłym roku Funduszu Funduszy CVC, w którym połowa z 880 mln zł to środki NCBR.

Utworzenie funduszu CVC stanowi kolejny element - na co zwraca uwagę prezes Tauronu - budowy ekosystemu współpracy z innowacyjnymi przedsiębiorstwami. - Oczekujemy, że nowy fundusz przyniesie grupie korzyści dzięki koncentracji działalności na inwestycjach w innowacyjne firmy, które potencjalnie wesprą długoterminowy rozwój- mówi Grzegorczyk. - Identyfikacja najciekawszych przedsiębiorstw, oferujących innowacyjne rozwiązania w szeroko pojętej branży energetycznej, przyczyni się zarówno do rozwoju wewnętrznych kompetencji w zakresie zarządzania i współpracy z funduszami inwestycyjnymi, jak i efektywnej komercjalizacji innowacyjnych projektów między innymi w naszym portfolio produktowym - dodaje prezes Tauronu.

Docelowa kapitalizacja funduszu utworzonego w ramach PFR Starter FIZ wyniesie 50 mln zł, a funduszu utworzonego w ramach PFR NCBR CVC wyniesie 160 mln zł. Udział Tauronu w funduszach nie przekroczy odpowiednio 25 proc. i 49 proc.

Szerszy obraz rynku VC

- Jednym ze strategicznych celów PFR jest rozwój w Polsce rynku finansowania młodych innowacyjnych firm tzw. rynku venture capital. Jest on ważnym elementem budowy nowoczesnej gospodarki 4.0. Realizując program Start in Poland budujemy kompletny ekosystem, który ma uczynić z Polski hub innowacji o znaczeniu europejskim. Fundusz EEC Magenta jest pierwszym tego typu projektem na polskim rynku. Tworzy go profesjonalny zespół zarządzający z doświadczeniem z Doliny Krzemowej. Niezależnie od źródeł kapitału, zespół zarządzający będzie inwestował na zasadach rynkowych dążąc do maksymalizacji wartości spółek, w które będzie inwestował i wartości portfela dla inwestorów - mówi Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Na ten moment udało nam się stworzyć 9 funduszy z kapitałem 640 mln zł. Zmobilizowaliśmy 250 mln kapitału prywatnego, tj. finansowanie ze strony partnerów prywatnych. W ramach platformy strategia funduszu koncentruje się na innowacyjnych segmentach - obszarach związanych z analizą danych, cyfrowością, biotechnologicznych, medycznych, IoT, AI, i w kontekście mundialu nawet te ze świata sportu - dodaje Borys.

Celem na br. jest powstanie 20 funduszy dysponujących środkami ok 1,5 mld zł, ale żeby Polska była jednym z wiodących rynków w Europie - potrzebne jest zwielokrotnienie jeszcze tej skali. - To absolutnie jest w naszym zasięgu i odpowiada potencjałowi gospodarki. Podpisujemy z Tauronem dwie umowy (starter - dedykowany startupom) i CVC, który służy większym projektom technologicznym. Cieszę się, że mamy okazje współpracować nie tylko przy dużych projektach infrastrukturalny, jak elektrownia Jaworzno. Teraz przyszedł czas na innowacje - podkreśla Borys.

Wypełniając niszę

Zgodnie z założeniami nowego funduszu, wzrost wartości spółek portfelowych będzie realizowany poprzez dostarczenie niezbędnych dla rozwoju projektów środków finansowych.

Jednocześnie intencją funduszu jest dostarczenie w ramach inwestycji tzw. smart money, czyli zapewnienia wsparcia merytorycznego w zakresie tworzenia kompetencji dotyczących rozwoju przedsięwzięcia. Nacisk będzie kładziony na planowanie i zarządzanie strategiczne oraz wzmacnianie relacji w sektorach, do których spółki portfelowe kierować będą swoje produkty i usługi.

- Podejmując odważne, ale przemyślane i spójne z innymi naszymi działaniami decyzje staliśmy się pionierami wprowadzania nowatorskich rozwiązań w ekosystemie finansowania innowacji w Polsce. Tworząc FoF CVC położyliśmy fundament pod system wspierania rozwoju projektów B+R przez fundusze corporate venture capital, których brakowało na polskim rynku. Uruchomienie EEC Magenta to pierwszy, ważny krok na drodze do stworzenia kilku profesjonalnych i efektywnie inwestujących w projekty wysokiego ryzyka funduszy CVC - zapowiada Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

BB

INTERIA.PL

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM