Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Nad Polskę nadciąga cyfrowa chmura

To nie jest wcale prognoza pogody, a zwłaszcza złej pogody. Przeciwnie. Nadciągająca krajowa chmura cyfrowa oznacza, że pogoda dla biznesu będzie lepsza. Operator Chmury Krajowej OChK podpisał z Google umowę o strategicznym partnerstwie. Polskie firmy będą miały dostęp do wszystkich usług "chmurowych" technologicznego giganta i to w Polsce.

Przypomnijmy, że Operator Chmury Krajowej (OChK) to spółka PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Powstała w zeszłym roku, żeby zapewnić polskiej gospodarce dostęp do usług w chmurze obliczeniowej oraz do globalnych technologii.  

- Wierzę, że rozwiązanie to będzie służyć ludziom i rozwojowi polskiej gospodarki - powiedział na konferencji prasowej uświetniającej podpisaną umowę prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, który jest pomysłodawcą stworzenia krajowej chmury.   

W wyniku umowy Google zbuduje w Warszawie gigantyczną serwerownię i tam właśnie będzie chmura. To będzie także pierwsza chmura Google w Europie Środkowej i Wschodniej. Dotąd najbliższe były we Frankfurcie nad Menem i w Helsinkach. Kiedy to się stanie?

Reklama

- Zajmie to kilka miesięcy - powiedział na konferencji Thomas Kurian, prezes Google Cloud nie podając bliższego terminu.

- We współpracy OChK i Google Cloud chodzi o to, żeby stworzyć warunki do zwiększenia wykorzystania technologii chmurowych przez polskie przedsiębiorstwa, a dzięki temu  przyspieszyć cyfryzację polskiej gospodarki. Obecnie jedno na 10 polskich przedsiębiorstw korzysta z technologii chmurowych - mówił Michał Potoczek, prezes OChK.

W Warszawie w wyniku umowy zostanie zlokalizowany tzw. region Google Cloud, czyli centrum infrastruktury i oprogramowania przeznaczonego do użytku przez klientów chmury. Dzięki temu dzięki polskie przedsiębiorstwa, które zechcą skorzystać z usług w chmurze będą mieć dostęp do wszystkich narzędzi i usług chmury obliczeniowej Google na miejscu i bardzo szybko.

Równocześnie polskie firmy technologiczne, jak Asseco czy Signity, z którymi już wcześniej OChK zawarł porozumienia, będą pomagać swoim klientom "przetransformować" swój biznes do chmury. To właśnie stworzenie polskim firmom możliwości i szans, jakie daje cyfryzacja było jednym z kluczowych założeń, które leżały u podstaw projektu utworzenia Chmury Krajowej.

Dlaczego chmura ma być krajowa, a nie globalna, bo przecież Google, Amazon czy Microstoft świadczą takie usługi w swych centrach zlokalizowanych w różnych krajach na świecie? Chodzi o to, gdzie są przechowywane dane, a te będą przechowywana na serwerach Google w Polsce.

- Bezpieczeństwo danych będzie dużo wyższe. Dzięki stworzeniu regionu dane będą w Polsce - powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

- To będzie bezpieczne, lokalne rozwiązanie do używania globalnych technologii - dodał Zbigniew Jagiełło.

Po co biznesowi chmura?

- Chmura pozwala małym i dużym firmom transformować biznes do technologii cyfrowych - mówił Thomas Kurian.

- Cel pozostaje bez zmian - cyfryzacja polskiej gospodarki i zdynamizowanie jej wzrostu. Teraz polskie firmy zyskają dodatkowe, wyrafinowane narzędzia do jego realizacji. Korzystając z nich, zwiększają swoje szanse na awans do ligi światowej, na czym zależy nam wszystkim. Chmura Krajowa to doskonała platforma do efektywnej współpracy przedsiębiorstw, dostawców technologii i właścicieli rozwiązań biznesowych - powiedział Zbigniew Jagiełło.

Dlaczego transformacja biznesu do chmury daje korzyści firmom? Przede wszystkim nie muszą ponosić kosztów tworzenia własnych serwerowni, a te bywają niebotyczne. Wystarczy, że wykupią miejsce w chmurze i tam będą trzymać swoje dane i na nich pracować. Do tej pracy służy dostępne w chmurze mnóstwo narzędzi wspomagających prowadzenie biznesu. Na przykład narzędzia do zaawansowanej analizy danych. Na co one pozwalają?

- Niektórzy potrafią przewidywać, czego klienci będą potrzebowali jutro - powiedział Michał Potoczek.

Chmura pozwala na bez porównania szybsze dostosowywanie narzędzi informatycznych do prowadzenia biznesu, bo nie wymaga przebudowywania własnej infrastruktury informatycznej wraz z wymianą oprogramowania. W końcu pozwala na nadanie biznesowi skali - bo informacje o produktach czy usługi oferowane za jej pośrednictwem są dostępne wszędzie na świecie.

Właśnie takie możliwości oferuje Google Cloud. To zaawansowane technologie, produkty i narzędzia analityczne, zapewniającej potężną moc obliczeniową. Teraz także polscy klienci będą mieli dostęp do wszystkich produktów Google Cloud, jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner, czy BigQuery.

- Włączenie usług Google Cloud do oferty Chmury Krajowej umożliwi polskim przedsiębiorcom korzystanie dokładnie z tych samych zaawansowanych technologii, z których korzystają ich globalni konkurenci. Nasze partnerstwo istotnie przyspieszy także procesy cyfrowej transformacji - powiedział Michał Potoczek.

Z rozwiązaniami chmurowymi związany jest także szeroko rozumiany rozwój rynku GovTech w Polsce. O planach na przyszłość mówił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

- Rada Ministrów przyjęła uchwałę o wspólnej infrastrukturze informatycznej państwa. Jednym z procesów jest otwarcie administracji na usługi oferowane przez dostawców komercyjnych. A jednym z elementów obsługi tego procesu jest zapewnienie dostępu do usług chmurowych. Dzięki platformie będzie można zamawiać usługi chmurowe, innowacyjne. Pierwsze wydanie platformy już 10 października, na razie w charakterze testowym. Zakładamy, że pod koniec roku będziemy gotowi, żeby ogłosić przetarg na dostawców usług chmurowych - mówi minister.

Dodaje także, że by szybciej i bardziej efektywnie łączyć startupy i innowatorów z administracją, niezbędne są odpowiedni narzędzia. Ministerstwo Cyfryzacji i GovTech przygotowało w tym celu platformę konkursową, na której już dzisiaj innowatorzy mogą zgłaszać się do dostępnych konkursów, których wartość obecnie to ok. 5 mln zł, a także cyfrową piaskownicę administracji.

- To środowisko otwartych API (specjalne narzędzie, przez które można uzyskać dostęp do danych - red.). Będzie można testować różne rozwiązania, zanim je wrzucimy na produkcję. Dostępna będzie dla administracji i podmiotów, które będą chciały przetestować swoje pomysły. Będą to dane, rejestry z różnych systemów - powiedział Marek Zagórski.

Piaskownica ruszy z początkiem października

- W kwietniu 2018 roku premier Mateusz Morawiecki powołał zespół międzyresortowy (GovTech - red.). Nie myśleliśmy, że po półtora roku będziemy w stanie przedstawić plan rozwoju branży. 80 proc. startupów chce współpracować z administracją. Wielu twierdzi, że niekoniecznie się da. Organizujemy roadshow po Polsce w październiku, odwiedzimy największe miasta. Chcemy poopowiadać o konkursach, które już są dostępne - podkreśla z kolei Justyna Orłowska, dyrektor GovTech Polska.

ram, b.b.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chmura Krajowa | Google | innowacje

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM