Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Hackaton: dobry sposób na pozyskiwanie talentów

Hackaton to konkurs informatyczny, który pozwala w ciągu kilkudziesięciu godzin, stworzyć oprogramowanie, które rozwiązuje zadane wyzwanie hackatonowe. Wygrywają Ci, którzy są w ocenie jury najlepsi.

- Cała formuła jest wsparta przez mentorów, czyli profesjonalistów z branży, którzy pomagają ukierunkować sposób myślenia zespołów - wyjaśniał podczas debaty poświęconej hackatonom na Kongresie 590 w Rzeszowie-Jasionce wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Dariusz Śliwowski.

Korzyści z organizowania konkursów dla młodych programistów może być wiele, a wśród nich - wzrost innowacyjności wśród polskich przedsiębiorców. - Uruchomienie myślenia, że potrzebujemy innowacji jest kluczowe, bo to otwiera różne klapki w różnych głowach, ale też różne procesy decyzyjne w firmach - mówił minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Jak dodał, hackatony są jednym z elementów budowania innowacyjności i tworzą przestrzeń dla młodych ludzi, żeby wejść w świat biznesu i po raz pierwszy się pokazać. - Wiele projektów, które wdrożyły administracja i biznes, zaczęło się właśnie od hackatonów - przekonywał. 

Reklama

- Hackaton to świetne podejście do tego, żeby dać młodym ludziom możliwość sprawdzania się w szybkich działaniach. To jest też dobre miejsce na wyszukiwanie potencjalnych kandydatów do pracy, do stworzenia z nimi małych firm, start-upów. Od tego się zaczyna. To fajny sposób na wyszukiwanie perełek wśród informatyków - mówił wiceprezes Asseco Poland SA, Artur Wiza. Jak dodał, konkursów dla młodych programistów będzie pewnie coraz więcej, bo są dobrą drogą do szukania nowych pomysłów. - Jesteśmy krajem, który ma naprawdę świetnych informatyków. Korzystajmy z różnych form zapraszania tych ludzi do tego, żeby się sprawdzali i pokazywali swój talent, a później - takie firmy jak nasza - mogą wyłowić świetnych ekspertów - podkreślał Artur Wiza.

- Cały czas rozmawiamy o potrzebie innowacyjności w polskiej gospodarce i wiemy, że z tą innowacyjnością bywa różnie. Na to się nakłada wynik badań socjologicznych, które pokazują, że jako społeczeństwo jesteśmy poniżej średniej światowej w zdolności do akceptowania ryzyka. Każdy sposób na przełamanie tego społecznego ograniczenia jest dobry - mówił podczas debaty wiceprezes ARP, Dariusz Śliwowski. Według niego, dobrym sposobem na podniesienie poziomu innowacyjności jest włączenie do działania ludzi młodych, którzy nie są jeszcze skażeni odpowiedzialnością i pokazanie im, że mogą tworzyć nowe rozwiązania.

d.p.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: innowacje | Start-up | ARP

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM