Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

ARP i POLREGIO rozwiną innowacje na kolei

Agencja Rozwoju Przemysłu i Przewozy Regionalne (właściciel marki POLREGIO) zainaugurowały wspólny projekt akceleracyjny dla branży kolejowej. - Kolej to obszar, który ma ogromny potencjał by innowacje wdrażać – mówi Michał Szaniawski, wiceprezes ARP i dodaje, że technologie rozwijane w ramach programu ARP Innovation Pitch mogą zmienić cały rynek kolejowy w Polsce.

Akcelerator ARP i POLREGIO skierowany jest do start-upów oraz sektora małych i średnich firm. Istotną rolę w projekcie odgrywają warsztaty, których celem jest poszukiwanie technologicznych rozwiązań na określone przez firmy potrzeby i oczekiwania.

ARP Innovation Pitch organizowane jest od 2 lat. Pomysł polega na tym, by zachęcić duże spółki do tego, by definiowały swoje potrzeby w obszarze innowacji. ARP zaś na siebie bierze zadanie znalezienia drugiej strony, która te potrzeby zaspokoi dostarczając potrzebną technologię i nowe rozwiązania.

Reklama

- Od samego początku stawialiśmy na relacje biznesowe. Duży przedsiębiorca może zaoszczędzić czas i pieniądze potrzebne na prowadzenie badań i poszukiwań innowacji, a mała firma dostanie szanse wdrożenia w dużej skali rozwiązań, które opracowuje - tłumaczy Szaniawski.

- Wszyscy się przyzwyczaili do tego, że dobrym sposobem na innowacje jest ubieganie się o dotację. Chcieliśmy pokazać, że można realizować projekty w biznesowej formule. Do tej pory zorganizowaliśmy już kilkanaście takich warsztatów: dla spółek Skarbu Państwa, spółek giełdowych, dużych prywatnych firm. 300 małych firm wystartowało w konkursach, a 40 z nich dostało szansę na wdrożenie - podsumowuje wiceprezes ARP.

Oprócz spółek z Grupy PGNiG w warsztatach brały udział m.in. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, URSUS, Grupa Azoty i Synthos.

Teraz przyszedł czas na rynek kolejowy. Dlatego ARP wraz z POLREGIO zdecydowały się na uruchomienie dedykowanego branży akceleratora, wierząc jednocześnie, że stworzone rozwiązania przyczynią się do rozwoju rynku i powstania na nim nowych produktów bądź innowacji.

- Spółka Przewozy Regionalne jest firmą, która w procesie restrukturyzacji przechodzi zmiany: poprawia wynik finansowy, unowocześnienia tabor. Restrukturyzacja to także otwarcie się spółki na innowacje i nowe technologie. Wprowadzanie nowych rozwiązań przede wszystkim usprawni proces obsługi, poprawi bezpieczeństwo i podniesie poziom przejazdu - wyjaśnia Anna Lenarczyk, wiceprezes Przewozów Regionalnych. 

To nie pierwsza inicjatywa, w którą POLREGIO angażuje się w ostatnim czasie.

- W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę na zakup nowoczesnych terminali, które skrócą czas odprawy. Rozpisaliśmy konkurs na nowy system sprzedaży biletów. Dzisiaj wspólnie z ARP rozpoczynamy projekt wsparcia dla małych firm, które dysponują dużym potencjałem, ale często nie bardzo wiedzą jak się po rynku usług kolejowych poruszać - dodaje Lenarczyk.

Spółki w formie działań informacyjnych, seminariów i warsztatów będą zachęcać do wspólnych projektów. Celem jest integrowanie i budowanie kultury innowacyjności wśród firm z sektora MŚP i w samej branży kolejowej. Jest to szczególnie ważne ze względu na hermetyczność tego rynku.

Małe firmy mają ograniczony dostępu do informacji na temat potrzeb przewoźników kolejowych. Ci zaś problem definiują jako brak szerokiego wyboru dostawców na tym specyficznym rynku. Program przygotowany przez ARP i POLREGIO ma być więc odpowiedzią na te wyzwania.

- Cieszymy się z tego, że nasze produkty działają. ARP Innovation Pitch po dwóch latach jest projektem, do którego zgłaszają się firmy, które chcą rozwijać innowacje. Okazuje się, że współpraca z MŚP jest możliwa - podkreśla Bartosz Sokoliński, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP.

Kolej codziennie do pracy dowozi tysiące ludzi. Jest to zatem branża, która daje ogromne możliwości na rozwój i wdrożenie nowych rozwiązań. - 80 mln osób rocznie dowożone jest codziennie do i z pracy. To są osoby, którym można ułatwić życie. Potrzebujemy firm, które mogą nam w tym pomóc. Nawet sobie nie wyobrażamy co można zrobić z dostępem do internetu i infrastrukturą jaką posiada POLREGIO - dodaje Sokoliński.

BB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ARP | inwestycje w innowacje

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM