Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Prezydent Krakowa: Samorządy wciąż inwestują

- Kraków jest miastem które bardzo inwestuje. Mamy w tej chwili olbrzymie budowy tras wylotowych, budowę linii tramwajowych - mówi prezydent Krakowa.

Paweł Czuryło, Interia: Spotykamy się przy okazji podpisania umowy dotyczącej finansowania Trasy Łagiewnickiej, wartość projektu to blisko 1 mld złotych. Jakie znaczenie ma ten projekt dla Krakowa?

- Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa: Jest to jeden z fundamentalnych projektów Krakowa, czyli ciąg tras Łagiewnicka-Pychowicka-Zwierzyniecka, choćby ze względu na długość i bardzo skomplikowane wykonanie. To jest trasa która będzie miała 3 tunele. Trasa będzie budowana w dość dużej przestrzeni czasowej, będzie gotowa do 2020 roku. Potem chcemy płynnie przejść na następne trasy.

Reklama

Skąd pomysł na zaangażowanie Polskiego Funduszu Rozwoju, a także Europejskiego Banku Inwestycyjnego?

- Z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym mamy już kontakty od wielu lat, korzystamy z ich pomocy. Natomiast szukaliśmy też rozwiązań w Polsce i ponieważ okazuje się, że to są najlepsze rozwiązania pod względem finansowym, postanowiliśmy skorzystać. Rozmowy trwały od podpisania umowy 10 miesięcy i sfinalizowały się tu dzisiaj.

Rozumiem, że bez zaangażowania tych instytucji o których mówiliśmy, czyli Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego miasto samo nie byłoby w stanie wybudować takiej trasy?

- Samo nie. Byłoby to możliwe w oparciu o kredyty bankowe, ale one są droższe niż to rozwiązanie które przyjęliśmy, bo EBI ma najniższe oprocentowanie, PFR też.

Słyszymy często od polityków, że samorządy trochę wstrzymują się z inwestycjami, że nowa perspektywa finansowa UE nie rusza tak jak powinna. Jak wygląda w Krakowie sytuacja z inwestycjami?

- To absolutnie nie dotyczy Krakowa. Kraków jest miastem które bardzo inwestuje. Mamy w tej chwili olbrzymie budowy tras wylotowych, budowę linii tramwajowych. Jest to cały szereg inwestycji także w zieleń, bo ok. 100 mln złotych w tym roku przeznaczamy na inwestycje w zieleń. W związku z powyższym trudno mówić, że nie inwestujemy.

Rozmawiał Paweł Czuryło

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inwestycje | Kraków

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM