Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

T. Czerwińska: system finansowy stabilny, a KSF gotowy do działania

- Sytuacja w KNF nie obniżyła stabilności polskiego systemu bankowego, nie wpłynęła też na zmianę postrzegania polskich papierów skarbowych za granicą - zapewniła Interię minister finansów Teresa Czerwińska podczas trwającego w Rzeszowie Kongresu 590.

Teresa Czerwińska podkreśliła, że polskiemu systemowi finansowemu nie grozi niebezpieczeństwo. - Przypominam, że polski system bankowy jest stabilny a depozyty gwarantowane. Żadnego niebezpieczeństwa nie widzimy - zapewniała minister finansów. Czerwińska przypomniała, że wczoraj odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej, w skład której oprócz resortu finansów wchodzą: NBP, Bankowy Fundusz Gwarancyjny i Komisja Nadzoru Finansowego. Podczas spotkania podjęto m.in. decyzję o wpisaniu Idea Banku na listę ostrzeżeń publicznych. Omówiono też sytuację Getin Noble Banku oraz wpływ ostatnich wydarzeń - miedzy innymi podania się do dymisji Marka Chrzanowskiego, szefa KSF - na stabilność systemu finansowego. - Powtarzam, polski system bankowy jest stabilny, a jeśli coś by się zaczęło dziać, to instytucje finansowe wchodzące w skład KNF są gotowe do działania - uspokajała kierująca resortem finansów. 

Reklama

Zdaniem minister finansów, ostatnie wydarzenia związane z KNF-em, nie zmniejszyły zaufania zagranicznych inwestorów wobec polskich papierów skarbowych. Uważa, że stało się tak między innymi dzięki szybkiemu i prawidłowemu działaniu organów państwa. Również dzięki sprawnemu powołaniu Marcina Pachuckiego, do niedawna wiceszefa KNF, na stanowisko p.o. szefa Komisji. - To jest niezwykle istotne. To również wyraźny sygnał dla rynku, że sytuacja jest pod kontrolą - mówiła Czerwińska.

ew

Najlepsze tematy

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM