Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

PFR mocniej stawia na zieloną energetykę

Polski Fundusz Rozwoju stworzył Green Hub i mocniej stawia na finansowanie energetyki odnawialnej. Partnerami w tych inwestycjach mogą być zarówno spółki skarbu państwa, przedsiębiorstwa prywatne i samorządy.

- Już jesteśmy zaangażowani w projekty związane z OZE, bo dziś są to już inwestycje oraz  zaplanowany strumień inwestycyjny i dziś  na około 600 mln zł,  biorąc pod uwagę nasze zaangażowanie bezpośrednie i pośrednie, które wspólnie realizujemy poprzez PFR Venture z takimi podmiotami jak Tauron i PGE - tłumaczy Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR. To jaka będzie skala inwestycji?

- Podaliśmy jako przykład, że zaangażowanie PFR na poziomie 1 mld zł może przynieść 4,5 mld zł w projektach inwestycyjnych - dodaje.

Jak tłumaczy, to jaka będzie ostatecznie skala naszego zaangażowania, zależeć będzie od tego jak będzie się rozwijał rynek, jakie będzie zapotrzebowanie.  - Chcemy wydzielić inwestycje w OZE dlatego stworzyliśmy program, który nazwaliśmy PFR Green Hub, bo nie mówimy o OZE tylko jako elektrowniach związanych z odnawialnymi źródłami energii, ale np. o wspieraniu polskich technologii, po to by budować coś co nazywamy polskim łańcuchem wartości,  czyli chodzi o to,  żeby w OZE był większy komponent polskich firm- tłumaczy Pawlak.

Reklama

Jak zaznacza, rynek będzie ewoluował, a już w ostatnich miesiącach dynamicznie  się zmienia. Przykładem są biogazownie.

- Jeszcze kilka lat temu  brak wiedzy na ten temat powodował, że projekty się nie udawały i rynek się zniechęcił,  panowało przekonanie, że biogazownie do droga donikąd. Teraz ta sytuacja się diametralnie zmieniła, projekty są zoptymalizowane, inaczej wygląda też model biznesowy. Są też technologie z szansą na ekspansję zagraniczną- mówi wiceprezes PFR.

Do kogo skierowana jest oferta współfinansowania inwestycji?

- Jako PFR szukamy dużych partnerów, którzy będą współfinansować idące w dziesiątki milionów  wielomilionowe projekty. Możemy inwestować zarówno ze spółkami skarbu państwa, z prywatnymi przedsiębiorcami jak i  samorządami- dodaje.

krześ

Najlepsze tematy

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM