Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

NCBR: Ostatni dzwonek na granty dla projektów badawczych

Rok 2020 to ostatni moment na składanie wniosków o dofinansowanie przez UE innowacyjnych projektów badawczych - informował Interię Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podczas XXIX Forum Ekonomicznego z Krynicy. Wszystko dlatego, że kończy się obecna perspektywa finansowa.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspiera przedsiębiorstwa i instytuty badawcze, których projekty mają wpływ na rozwój gospodarczy kraju. Jego głównym zadaniem jest realizacja strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych, które bezpośrednio przekładają się na rozwój innowacyjności. Perspektywa wydatkowania środków unijnych o granty na dofinansowanie projektów badawczych kończy się 31 grudnia 2023 roku. Czas realizacji wniosków o granty o dofinansowanie projektów wynosi średnio od trzech do pięciu lat. - Mając na uwadze, że ten rok jest już za pasem, to 2020 r., w który wchodzimy będzie oznaczał 4-letni okres, po którym skończą się środki unijne.  Pełne wnioski z dużym czynnikiem badawczym będzie więc można składać jeszcze w przyszłym roku. Potem horyzont czasowy dla realizacji projektów będzie się skracał - upominał Kamieniecki. Ryzyko, że przedsiębiorca nie zdąży dokończyć projekt w terminie będzie coraz większe.

Reklama

Dyrektor NCBR przypomniał, że tegoroczny budżet NCBR wynosi miliard euro, czyli ponad 4 miliardy złotych. Z tego ponad połowa - dwa i pół miliarda złotych - ma trafić do firm w ramach Szybkiej Ścieżki. Przedsiębiorcy zakontraktowali już ponad 2,3 miliarda zł. - Biorąc pod uwagę, że jesteśmy w II połowie roku a przyszli beneficjenci intensyfikują swoje działania jak się zbliża końcowy termin, to wierzę, że wykonamy całą kontraktację - wyrażał nadzieję rozmówca Interii. 

NCBR wprowadził możliwość powtórnego, wielokrotnego składania wniosku. - Traktujemy możliwość poprawy wniosku jako element edukacji, który pozwoli spełnić formalne wymagania i zakwalifikować projekt do realizacji, a z drugiej strony pokaże, gdzie popełniono błąd - wyjaśniał kierujący Narodowym Centrum. Dodał, że kierowana przez niego instytucja chce edukować grantobiorców, wskrzeszać w nich kulturę innowacji i współpracy biznesu z jednostkami badawczymi i naukowymi. 

ew

Najlepsze tematy

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM