Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

MF: Dynamika wpływów z VAT wciąż dobra

Nic niepokojącego w tej dynamice się nie wydarzyło – ocenia wiceminister finansów Paweł Gruza pytany o to jak wygląda sytuacja z wpływami z VAT po wrześniu.

Gruza był gościem debaty Interii i projektu Polska2041 poświęconej uszczelnianiu systemu podatkowego. Zapytany jak wyglądają wpływy z VAT po wrześniu (szczegółowe dane nie są jeszcze znane) stwierdził że "nic niepokojącego w tej dynamice się nie wydarzyło". Nie chciał precyzować swojej wypowiedzi - szczegółowe dane o wykonaniu budżetu po wrześniu będą znane za kilka dni. "DGP" podał we wtorek, że w budżecie po wrześniu prawdopodobnie znów była nadwyżka.

Po sierpniu wpływy z VAT były o 20,3 mld zł wyższe niż przed rokiem (+23,5 proc.).

Reklama

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada, że w całym 2017 r. wpływy z VAT będą o 25-27 mld zł wyższe niż w 2016 r., a w 2018 r. o 22,6 mld zł. 

- Jeśli przez Sejm przejdą nasze propozycje dotyczące systemu finansowego to założony dochód będzie zrealizowany - podkreśla Gruza.

- Efekt psychologiczny jest jednym z ważnych czynników (rosnących wpływów z VAT - red.), nie można uszczelniać podatków pojedynczym instrumentem. Zmiany legislacyjne, penalizujące, w świadomości, uczciwego płacenia podatków mają wpływ na uszczelnienie systemu podatkowego, a za tym stoi praca różnych resortów. (...) Determinacja rządu przynosi efekty po stronie dochodów budżetowych. Skończyło się podejście liberalne do płacenia podatków - dodaje Gruza.

Wiceminister finansów poinformował, że w najbliższym czasie rząd zajmie się m.in. dyskusją nt. stawek VAT.

- Jesteśmy daleko przed tą dyskusją, będziemy chcieli wyeliminować absurdy, mechanizm ustalania stawki będzie nowy - na europejskim poziomie, a na końcu będziemy dyskutować czy dwie, czy trzy stawki VAT. Do połowy przyszłego roku będziemy już po tej dyskusji - podsumował Gruza.

Dodał, że możliwe jest zastąpienie w niektórych branżach mechanizmu odwróconej płatności VAT podzieloną płatnością (split payment).

- Wyobrażamy sobie być może w przyszłości, że branże objęte dziś mechanizmem odwróconej płatności VAT, który ma kilka zalet i wiele wad, nie jest konstrukcyjnie dobry i z czasem się degeneruje, zamienimy na mechanizm obligatoryjnej podzielonej płatności - powiedział wiceminister finansów.

Od 2018 roku tzw. split payment ma być dobrowolny dla przedsiębiorców.

Paweł Czuryło, Bartosz Bednarz 

Debata "Kolejne działania w kierunku uszczelniania polskiego budżetu"

http://www.polska2041.pl/finanse/news-debata-kolejne-dzialania-w-kierunku-uszczelniania-polskiego-,nId,2452376

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VAT | zmiany w systemie podatkowym | podatki | przedsiębiorcy

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM