Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Kwieciński: Coraz bardziej pewny 5-proc. wzrost PKB

- Dzisiejsze wyniki GUS wyraźnie pokazują, że rządowe prognozy odnośnie do wzrostu PKB będą z satysfakcją spełnione. Widać, że optymizm wśród konsumentów jest nadal bardzo wysoki, wręcz rekordowy, a myślę, że nadal będą silne bodźce dla rynku konsumenckiego w II poł. roku - mówi w rozmowie z Interią Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był o 1,3 p. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się̨ na poziomie 9,6 - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

- Popyt na rynku konsumpcyjnym będzie w tym roku silny i będzie napędzać polską gospodarkę, obok oczywiście rosnących inwestycji. Warto zwrócić uwagę, że wynagrodzenia trzymają się nadal wysoko. Mamy duży wzrost, prawie 8 proc. rok do roku - ocenia Kwieciński. - To oznacza, że coraz więcej Polakom pozostaje w kieszeniach - konstatuje.

Reklama

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) - informuje GUS - było wyższe o 7,7 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 5057,82 zł. Jednocześnie, w ujęciu miesięcznym liczba etatów zanotowała w maju spadek o ok. 12 tys., co jest największą tego typu zmianą od ponad 6 lat i jednocześnie najgorszym odczytem za maj od 2009 r. Zatrudnienie w maju rok do roku wzrosło o 2,7 proc. wobec konsensus wzrostu o 2,9 proc. i po wzroście o 2,9 proc. w kwietniu.

Kwieciński zapytany o możliwość osiągnięcia przez polską gospodarkę 5-procntowego wzrostu w 2019 r. mówi, że "bardzo realne jest zbliżenie się do 5 proc". - Cieszę się, że już nie tylko rządowi eksperci o tym mówią, ale również niektórzy analitycy finansowy. Widać, że optymizm rośnie - dodaje.

BB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | Jerzy Kwieciński | PKB | wzrost PKB

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM