Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

​KGHM chce wyemitować obligacje przed wakacjami

KGHM zmienia strategię finansowania. Spółka dywersyfikuje źródła finansowania, by nie polegać wyłącznie na kredytach bankowych. Dlatego jeszcze przed wakacjami chce wyemitować obligacje o wartości do 2 mld zł - powiedziała w rozmowie z Interią wiceprezes KGHM Katarzyna Kreczmańska - Gigol.

- Obecnie struktura finansowania jest tradycyjna, opieramy się na strategii z bankami. Zmieniamy ją. Chcemy dywersyfikować źródła finansowania, by w pewnym stopniu trochę uniezależnić się od banków i polubić rynek kapitałowy który jest bezpieczniejszy, nie reaguje nerwowo na krótkotrwałe zmiany sytuacji na rynku - poinformowała wiceprezes.

Spółka prowadzi rozmowy związane z emisją obligacji na rynku krajowym. Pierwsza transza w ramach tej emisji miałaby mieć wartość do 2 mld zł. - Jaka to będzie kwota ostatecznie, trudno powiedzieć. Dopiero po rozmowach z inwestorami będziemy mogli powiedzieć trochę więcej - podała Kreczmańska-Gigol.

Reklama

KGHM podkreśla, że ma dobre relacje z bankami, dzięki czemu ma dostęp do taniego kredytu. Ale spółka obawia się, że gdy przyjdzie pogorszenie koniunktury, kryteria udzielania kredytów się zaostrzą i ceny kredytów pójdą w górę. - Teraz pieniądz na rynku bankowym jest tani i dla nas łatwo  dostępny. Ale dobra koniunktura nie trwa wiecznie - powiedziała wiceprezes.

Dodała, że rynek kapitałowy ma też tę przewagę, że jest mniej nerwowy niż sektor bankowy, inwestorzy są cierpliwsi. - A nasze wyniki mogą się chwilowo zmieniać pod wpływem cen surowców czy kursów walutowych - poinformowała Kreczmańska-Gigol.

Planowana emisja obligacji jest związana z zapadającym w 2020 roku kredytem konsorcjalnym. Środki z emisji posłużą do refinasowania zobowiązań. - Liczymy, że emisja nastąpi do połowy roku, jeszcze przed wakacjami - zapowiedziała wiceprezes.

morb

INTERIA.PL

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM