Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

​Dobry wzór ma wartość gospodarczą

Znamy zwycięzców konkursu Dobry Wzór Roku 2019. W tegorocznej, 26. edycji do finału dostało się 115 produktów i usług. Statuetki przyznano w siedmiu kategoriach. Wręczono także nagrody specjalne.

- Ciągle się zastanawiamy lub zadajemy sobie pytanie, czy design to wartość gospodarcza czy sztuka? Czy wzornictwo tworzy innowacje, czy jest w swej istocie innowacją. Jeżeli przyjmiemy, że innowacyjność to siła tworzenia coraz lepszych rozwiązań, to z pewnością wzornictwo i design a właściwie ten sposób myślenia - jest innowacją - mówiła podczas gali rozdania nagród Dobry Wzór 2019 Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Wzór jako innowacja

Jak wyjaśnia Bożena Gargas, w procesie wzorniczym myślenie jest skierowane na zbudowanie wartości trwałej, która potrafi się obronić nawet wówczas, gdy konkurencja ma więcej możliwości i środków dotarcia do grupy docelowej.

Reklama

 - Jest coraz więcej firm, które zauważają, że przez wzornictwo mogą osiągać przewagę konkurencyjną na rynku. Dzisiaj, przy zaawansowanej technologii i w dobie rzeczy, trzeba właściwie wymyślać jakiś produkt - tłumaczy prezes IWP. I jak dodaje, zrozumienie dla wzornictwa jest jeszcze niewystarczające.

- Przez innowację jaką jest wzornictwo możemy najszybciej osiągnąć przewagę konkurencyjną. Jest to droga najtańsza i najszybsza, ale jest dość skomplikowana. Trzeba zrozumieć, na czym polega proces projektowy, żeby osiągnąć sukces - wyjaśnia Gargas. 

Jak mówi, jeżeli myślimy o innowacji jako o sile tworzenia nowej wartości i produktów, to wzornictwo i design są z pewnością innowacją. Myślenie projektowe jest bowiem niczym innym, jak wygenerowaniem takiej energii i zaciągnięciem takiego obszaru wiedzy dookoła, żeby stworzyć nowy produkt, a więc coś co będzie przewagą na rynku, a czego jeszcze nie ma.

Dobry wzór to hybryda

- Gala rozdania nagród Dobry Wzór mówi bardzo wiele o kondycji polskiego wzornictwa przemysłowego. Przede wszystkim to, że jesteśmy bardzo obecni na rynku i w świecie. Polskie wzornictwo przemysłowe ma się całkiem dobrze, a wzory które się pojawiają i inicjatywy powstające w tym obszarze przebijają się do całego rynku światowego - mówi Ireneusz Jazownik, dyrektor naczelny Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji, KGHM Polska Miedź. I jak dodaje, w jego przekonaniu dobry wzór to hybryda designu, funkcjonalności i przede wszystkim użyteczności.

W tym roku spółka miedziowa po raz pierwszy dołączyła do grona partnerów konkursu Dobry Wzór i przyznała własną nagrodę specjalną Dobry Wzór dla Zrównoważonego Rozwoju. KGHM wyróżnił nią dronoida Hermes V8M marki Spartaqs. 

- W tym momencie w górnictwie i hutnictwie społeczna odpowiedzialność rozszerza się na całość spraw, które są wokół tego skupione, czyli na przykład na promowanie wzorów, zdrowego trybu życia, czy ochrony środowiska. Drony, które właśnie nagrodziliśmy potrafią wpisać się w każdy z tych aspektów - wyjaśnia Jazownik. 

I podaje przykłady: drony mogą monitorować wielokilometrowe rurociągi spółki i bardzo szybko dostarczyć informacje o potencjalnym wycieku substancji szkodliwych dla środowiska. Można je także wykorzystywać do udziału w podziemnych akcjach ratunkowych i wysyłać w miejsca, gdzie nie dotrą ratownicy.

Nagrodzeni w tegorocznej edycji

- Bez społecznego uświadamiania istnienia produktu czy usługi, nie ma jego markowej rozpoznawalności. Dlatego konkurs Dobry Wzór każdego roku kształtuje świadomość potrzeby dobrego wzornictwa i tłumaczy istotę projektowania poprzez prezentowanie innowacyjnych, wdrożonych z sukcesem rozwiązań wzorniczych - mówiła podczas gali wręczenia nagród Bożena Gargas, prezes IWP.

W tegorocznej, 26. edycji konkursu przyznano nagrody specjalne oraz nagrody w siedmiu kategoriach głównych.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wzór dla Kultury trafiła w ręce firmy FAKRO za okno uchylno-obrotowe FPP-V proSelect MAX. Minister przyznał także dwa wyróżnienia. Pierwsze dla rebrandingu Akademii Muzycznej w Gdański - nagrodzona marka to aMuz. Drugie dla grafiki książki wydawnictwa NASZA KSIĘGARNIA "Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt".

Nagrodę specjalną Ministra Przedsiębiorczości i Technologii Wzór Roku 2019 otrzymał serwis internetowy Prawo.pl.

Agencja Rozwoju Przemysłu przyznała nagrodę specjalną Produkt Roku 2019 Przemysłowemu Robotowi Mobilnemu MOBOT AGV FlatRunner MW marki MOBOT. ARP wyróżniła także grafikę portalu THEfirstNEWS przygotowaną na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej.

KGHM Polska Miedzi SA przyznało nagrodę specjalną Dobry Wzór dla Zrównoważonego Rozwoju dronoidowi Hermes V8M marki Spartaqs.

Nagrodą specjalną Dobry Wzór dla Integracji przyznaną przez Integracja LAB, wyróżniono strzemiona jeździeckie firmy Winderen za wzór Knee Protect Solution.

Główne nagrody konkursowe przewidziano w siedmiu kategoriach.

W sferze dom jury konkursowe przyznało aż 11 równorzędnych nagród. Doceniono: osłonki na doniczki POPPY marki DomKwiat, Srzemiona Jeździeckie Knee Protect Solution, Kolekcję Opraw Oświetleniowych marki AQForm, Kolekcję Mebli Łazienkowych OVAL marki DEVO, Kolekcję mebli do salonu lub pracowni RIBBON marki VOX, fotelik RM57 marki Vzór, podgrzewacz do butelek i słoiczków LOVI, odpływ umywalkowy Easy Clean 40 marki Prevex, żaluzję aluminiową JUUN marki ANWIS, baterię filtrującą na kapsułki FRANKE VITAL marki FRANKE oraz zmywarkę do zabudowy ComfortLift seria 800 EEC87300L firmy Electrolux.

Laureaci w sferze praca to: MOBOT AGV FlatRunner MW, przemysłowy robot mobilny marki MOBOT oraz kasa fiskalna NOVITUS ONE marki NOVITUS

Statuetkami w sferze publicznej nagrodzono: kolekcję krzeseł i stolika SHARK&ORKA marki Marbet Style, meble miejskie FLOW marki Komserwis oraz pisuar CREA marki Cersanit.

Nagrody w sferze grafiki użytkowej i opakowań powędrowały do: Wydawnictwa Nasza Księgarnia za grafikę książek "PUCIO" i do Miasta Rybnik za rebranding miasta. Nagrodzono także grafikę opakowania Wódki ORKISZ ROYAL SPELT VODKA marki ORKISZ.

Laureatami w sferze usług zostały aplikacja mobilna CARQ.PL, AUTO Z HISTORIĄ & HISTORIA AUTA oraz serwis internetowy Prawo.pl.

W sferze nowe materiały doceniono kamień synteryzowany LAPITEC.

Statuetki w sferze nowych technologii powędrowały do twórców Dronoida HERMES V8M marki Spartaqs oraz drukarki fiskalnej online ELZAB CUBE ONLINE marki ELZAB.

d.p.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gospodarka | KGHM Polska Miedź SA

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM