Przejdź na stronę główną Interia.pl

Arkadiusz Ratajczak, radca prawny: KE zablokuje projekt rynku mocy?

Arkadiusz Ratajczak, radca prawny w Kancelarii Adwokackiej dr Mariusz Swora, tłumaczy jak "pakiet zimowy" zaprezentowany przez Komisję Europejską utrudni wdrożenie rynku mocy w Polsce.

- Wciąż dyskusja dotyczy projektu ustawy o rynku mocy. Jest to kwestia jednocześnie wpasowania krajowych rozwiązań do tych tworzonych na arenie międzynarodowej - tłumaczy Ratajczak.

Reklama

Czy zatem stopień niedopasowania polskiego prawa do oczekiwań UE jest duży? Trudno ocenić w tym momencie, chociażby dlatego, że prawo europejskie dopiero się kształtuje. Na koniec listopada KE wydała kolejne "rekomendacje" odnośnie do przyszłych standardów energetycznych. "Pakiet zimowy", pomimo że to wciąż jedynie projekt, już wskazuje w jakim kierunku może zmierzać ustawodawstwo unijne w najbliższych latach.

- Niewątpliwie są pewne elementy, które będzie trzeba poprawić w polskim projekcie. Być może część opracować w inny sposób, jak np. kwestia uwzględnienia wymiany międzysystemowej - tłumaczy Ratajczak.  

Wdrożenie rynku mocy będzie wyzwaniem także dla Polski, w tym krajowych firm energetycznych.

- Tego typu zmiana jest zawsze dużym wyzwaniem. Będzie to wymagało zmiany sposobu myślenia o energetyce konwencjonalnej, w tym nie tylko o własnym sektorze i własnej jednostce wytwórczej, ale w zdecydowanie szerszej perspektywie - dodaje Ratajczak.

Rozmawiał Paweł Czuryło

Dowiedz się więcej na temat: rynek mocy | energetyka

Reklama

Najlepsze tematy

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM