Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

5G sposobem na cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo kraju i gospodarki - to podstawowy cel wspólnej deklaracji Polski i USA w zakresie 5G (sieć telekomunikacyjna piątej kategorii) - zapewnił Interię minister cyfryzacji Marek Zagórski w Krynicy, podczas rozpoczętego dzisiaj XXIX Forum Ekonomicznego. Zagórski przypomniał, że sygnatariuszami deklaracji byli w Warszawie premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence.

Szef resortu cyfryzacji podkreślił, że podpisana wczoraj deklaracja jest potwierdzeniem współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa nie tylko między Polską i USA, ale też naszym krajem a Unią Europejską i NATO. - Głównym celem jest polityczne potwierdzenie działań w obszarze eksperckim i zrobienie przestrzeni do tworzenia rozwiązań w warstwie technologicznej i legislacyjnej - mówił minister. I przypomniał, że przetwarzanie i transmisja danych jest podstawą działalności większości firm. - System 5G będzie wpływać na funkcjonowanie gospodarki - zapewnił Zagórski. I dodał, że współpraca na poziomie międzynarodowym  jest między innymi niezbędna do zdefiniowania standardów bezpieczeństwa.  

Reklama

Minister Zagórski przypomniał, że trwa realizacja Programu OSE (Ogólnopolskiego Systemu Edukacji), którego celem jest podłączenie do sieci światłowodowej 20 tysięcy szkół. - Chcemy przyspieszyć proces. Zakładamy, że zakończy się on do końca 2020 roku - mówił szef resortu cyfryzacji. Aby plan został wykonany, szkoły muszą składać zapotrzebowania na instalację sieci światłowodowej nie później niż do lutego 2020 roku. 

e.w.

Najlepsze tematy

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM