Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Zarmen bierze Elektrobudowę

Potwierdziły się wcześniejsze informacje portalu WysokieNapiecie.pl o zainteresowaniu grupy Zarmen zakupem produkcyjnej i budowlano-montażowej części upadłej Elektrobudowy. Jej oferta okazała się jedyną, która wpłynęła w przetargu.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia pisaliśmy o ogłoszonym przez syndyka postępowaniu na sprzedaż dwóch kluczowych aktywów Elektrobudowy. Spółka z Katowic, która jeszcze kilka lat temu należała do najlepszych na polskim rynku budownictwa energetycznego, przez problemy finansowe w błyskawiczny sposób przemierzyła drogę do upadłości. Ich katalizatorem były trudności z kontraktem dla PKN Orlen, a oliwy do ognia dolał spór z Tauronem.

Dlatego ogłoszenie przez syndyka przetargu na sprzedaż zorganizowanych części przedsiębiorstwa - produkcyjnej oraz budowlano-montażowej - mogło obudzić nadzieję, że dzięki kupcowi zasłużona dla polskiej energetyki marka nie tylko zostanie zachowana, ale zyska też szanse na rozwój.

Reklama

W kontekście transformacji energetycznej, którą Polska ma przed sobą, Elektrobudowa wydaje się mieć wiele atutów, jakie mogą zaprocentować w nadchodzących latach. Oferty w przetargu można było składać do 4 sierpnia, a dzień później miało nastąpić ich otwarcie.

Tylko jedna oferta

Z naszych informacji wynika, że udziałem w przetargu - poza grupą Zarmen - było zainteresowanych też kilka innych podmiotów, które pobrały dokumenty oraz wizytowały zakłady produkcyjne.

Trudno jednak uzyskać więcej oficjalnych informacji z najbardziej oczywistego źródła, czyli od syndyka Marcina Ferdyna, do którego od kilku tygodni nie udało nam się dodzwonić. Poprosiliśmy więc o informacje na temat przetargu w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód, który zajmuje się upadłością Elektrobudowy. Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź.

- W wyniku ogłoszonego przetargu wpłynęła jedna oferta spółki Zarmen na zakup zorganizowanych części przedsiębiorstwa upadłego "ZCP Realizacja i "ZCP Produkcja", spełniająca wymogi formalne. Oferta opiewała na kwotę równą cenie wywoławczej (60,34 mln zł) - poinformował portal WysokieNapiecie.pl sędzia Bartłomiej Jochemczyk, wiceprezes Sądu Rejonowego Katowice-Wschód.

Jak czytamy w podpisanej przez niego odpowiedzi, sędzia komisarz Marzena Praska zatwierdziła wybór przez syndyka oferty złożonej przez Zarmen.

Ponadto Jochemczyk poinformował, że zatwierdzona została też oferta dodatkowa, dotycząca zakupu nieruchomości w Płocku za cenę wywoławczą równą 2,05 mln zł. Również w tym przypadku Zarmen był jedynym oferentem.

Sędzia komisarz zobowiązała syndyka do zawarcia umów sprzedaży w terminie nie dłuższym niż cztery miesiące od uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu wyboru ofert. Wydaje się zatem, że jeszcze w 2021 r. kluczowe aktywa Elektrobudowy powinny trafić do nowego właściciela.

Czym zajmuje się Zarmen? Jak wygląda przyszłość Elektrobudowy? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Tomasz Elżbieciak, WysokieNapiecie.pl


 

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM