Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Prawo budowlane utrudni przechodzenie na ogrzewanie węglem

Nowelizacja prawa budowlanego utrudni dowolną zamianę ogrzewania i instalację pieców węglowych w miejsce bardziej ekologicznego paliwa. To już kolejny przepis, który wprowadza rząd w walce ze smogiem. Wcześniej wzmocnił przepisy dotyczące przyłączania domów do sieci ciepłowniczej.

Nowelizacji prawa budowlanego, która została skierowana do podpisu prezydenta, zawiera istotne przepisy dotyczące wyboru ogrzewania. Utrudnią one instalowanie w domach pieców węglowych. Popularną praktyką jest stosowanie w domach "kopciuchów" - tanich pieców na paliwa stałe, które zastępują na przykład piec gazowy albo ogrzewanie z sieci. Właściciele domów chcą w ten sposób zaoszczędzić na kosztach, licząc że ogrzewanie węglem jest tańsze. To nie będzie już takie proste.

Wybór ogrzewania

Jeśli pozwolenie budowlane dotyczy budynku, który ma ogrzewanie z sieci ciepłowniczej, gazowej albo OZE to nie będzie można dowolnie zmienić potem ogrzewania na węglowe. Według noweli, "zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym" to istotne odstąpienie od pozwolenia na budowę (art. 36a). Jeśli właściciel domu będzie chciał to przeprowadzić, musi starać się o zmianę pozwolenia na budowę.

Reklama

Nowelizacja wprowadziła też wyraźny zapis, że projekt architektoniczno-budowlany obejmuje informację o wyposażeniu technicznym budynku, w tym projektowanym źródle lub źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej (art. 34).

Warto przypomnieć, że już nowelizacja prawa ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw wzmocniła obowiązek przyłączania budynków do sieci ciepłowniczej. Rozszerzony art. 33 prawa budowlanego nakłada na projektanta obowiązek złożenia oświadczenia o tym, czy budynek może być przyłączony do sieci ciepłowniczej. Oświadczenie to projektant składa pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Jaki będzie termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie? Jakie zwolnienia pojawią się nowelizacji? Pojawią się też zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, kogo będą dotyczyć?  O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | piece węglowe

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM