Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Prąd z gazu tańszy o 40 proc. niż z węgla

Nowa elektrownia gazowa o mocy 1,4 GW zostanie przyłączone do stacji Krajnik przy granicy z Niemcami - wynika z podpisanej właśnie umowy PGE z PSE. Całkowity koszt produkcji prądu wyniósłby w niej w przyszłym roku ok. 270 zł/MWh - wynika z wyliczeń WysokieNapiecie.pl, podczas gdy przyszłoroczne szczyty zapotrzebowania na prąd będą kosztować odbiorców prawie 340 zł/MWh.

Kilka tygodni temu Polska Grupa Energetyczna (PGE GiEK) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podpisały umowę gwarantującą przyłączenie do stacji elektroenergetycznej Krajnik, przy granicy z Niemcami, elektrowni gazowej o łącznej mocy 1434 MW. Chodzi o planowane dwa nowe bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra o mocy ok. 700 MW każdy.

Gaz z Norwegii zamiast węgla z Kolumbii i Rosji

Pierwotnie bloki miały być opalane węglem, na co mocno naciskał rząd, ale jego dowóz koleją przez całą Polskę byłby tak drogi, że dużo taniej byłoby sprowadzać go drogą morską z Ameryki i Afryki. W dodatku coraz ostrzejsza polityka klimatyczna Unii Europejskiej, skutkującą wzrostem cen praw do emisji CO2, uczyniła węglowy projekt zupełnie nierentownym.

Reklama

Brak decyzji co dalej ze starzejącą się Dolną Odrą spędzał z kolei sen z powiek PSE, bo operator potrzebuje w tej części Polski źródła energii, które będzie ograniczać problem przepływów kołowych energii z Niemiec przez Polskę na południe Europy, a za dekadę będzie bilansować zmienną produkcję energii w morskich farmach wiatrowych na Bałtyku.

Podczas gdy ważyły się losy tej inwestycji, ruszyły prace nad gazociągiem Baltic Pipe, za pomocą którego Polska w dużej mierze uniezależni się od dostaw błękitnego paliwa z Rosji. Rura będzie wychodzić na brzeg ok. 80 km w linii prostej od elektrowni. Z kolei Bruksela przyjęła zasady, zgodnie z którymi nowe elektrownie węglowe nie będą już mogły liczyć na pomoc publiczną, a bez niej budowa takiej siłowni nigdy się nie spłaci. Na taką pomoc będzie jednak mógł, jeszcze przez jakiś czas, załapać się za to gaz.

Elektrownia załapie się na Rynek Mocy

- Projektowane jednostki wytwórcze będą miały szansę na długoterminowe wsparcie dzięki mechanizmowi Rynku Mocy. Będzie to możliwe w szczególności dzięki spełnieniu wymagań konkluzji BAT oraz kryterium emisyjności poniżej 550 kg CO2/MWh, wymaganego przez Unię Europejską - tłumaczył w połowie roku Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Czy inwestycja będzie mieć znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa energetycznego i łatwiejszej integracji morskich farm wiatrowych w przyszłości? Czy prąd z gazu tańszy niż z węgla? Czy koszty produkcji są niższe od dzisiejszych cen prądu? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

 
Dowiedz się więcej na temat: Gaz | węgiel | PGE Polska Grupa Energetyczna SA | PSE | Baltic Pipe

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM