Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Polski rynek energii idzie pod prąd? Ceny w 2017 r. wzrosły mniej niż w Niemczech

Ceny hurtowe w Niemczech są wciąż niższe niż w Polsce, ale nad Renem i Łabą mocniej odczuli wzrost cen węgla. W Polsce podwyżka cen nadejdzie z opóźnieniem.

Roczne przeglądy rynków energii elektrycznej za 2017 są okazją do porównania Polski z Zachodnią Europą.

Przede wszystkim po raz kolejny potwierdziły się dane o tym, że Polska stała się importerem energii elektrycznej netto. Jak nawet stwierdza Agencja Rynku Energii w raporcie za 2017 r. import staje się trwałym kierunkiem dostaw, bo produkcja krajowa jest niższa niż zużycie. Co więcej, mimo że popyt krajowy rośnie, to ceny spadają, także - jak wskazuje ARE - dzięki importowi. Importuje się energię tańszą, co akurat jest logiczne, ale dodatkowym czynnikiem jest to, że mamy jak i skąd tą tanią energię sprowadzić. ARE zauważa też, że wzrost zużycia krajowego i eksportu pokryły kolejno: farmy wiatrowe, import, elektrociepłownie przemysłowe, elektrownie na węglu brunatnym, elektrociepłownie gazowe, wreszcie elektrownie wodne.

Reklama

W liczbach wygląda to następująco: zza granicy w 2017 r. fizycznie przypłynęło 13,3 TWh, z czego import wyniósł 6,8 TWh. Za granicę wypłynęło natomiast 11 TWh, z tego 4,2 TWh eksportu. Przez granicę z Niemcami fizyczny przepływ wyniósł 7,3 TWh w stronę Polski i zero w kierunku przeciwnym.

Co z cenami? W 2017 r. ceny hurtowe energii elektrycznej w Niemczech wzrosły. Według ostatniego raportu rocznego operatora przesyłowego TenneT, średnie niemieckie ceny na rynku RDN przez większość 2016 r. wahały się między 20 a 30 euro za MWh. Tymczasem w 2017 r. przez 10 miesięcy były powyżej 30 euro. Głównymi przyczynami był wzrost cen gazu - o 20 proc. i węgla - aż o 40 proc. Te ostatnie z powodu ograniczania wydobycia w Chinach. W Polsce energetyke w 2017 r. wciąż obowiązywały kontrakty zawarte przez energetykę wcześniej. Realny wzrost cen węgla do ponad 11 zł za GJ nadejdzie dopiero w 2019 r. a w przewidywaniu tych podwyżek oraz wzrostu cen CO2 na Towarowej Giełdzie Energii ceny energii na przyszły rok już mocno wzrosły.

Jak wyglądają ceny w Polsce? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Leszek Kadej, WysokieNapiecie.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odnawialne źródła energii | rynek energii | ceny prądu

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM