Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Po 1 lipca ceny prądu będą nadal zamrożone, ale już nie dla wszystkich

Resort energii najpierw poinformował, że dogadał się z Brukselą, ale potem okazało się, że na ostateczne porozumienie przyjdzie jeszcze poczekać do przyszłego tygodnia. Najtrudniejszy jest problem rozliczenia pierwszego półrocza.

O ustaleniach z Komisją przedstawiciele ME poinformowali na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Nieprzypadkowo, bo to właśnie samorządy bardzo głośno skarżyły się, że ustawa o cenach nie działa i  muszą płacić więcej. Przypomnijmy, że ustawa o cenach prądu miała zamrozić ceny detaliczne na poziomie z czerwca 2018 r. Ceny hurtowe prądu pod koniec 2018 poszybowały w górę, a ponieważ mamy rok wyborczy, rząd zdecydował się więc zamrozić detaliczne, a firmom sprzedającym prąd wypłacić rekompensaty.

W praktyce okazało się, to niemożliwe, zdezorganizowało za to rynek, a systemu rekompensat nie udało się domknąć. Interweniowała Komisja Europejska, która jasno dała do zrozumienia, że unijne przepisy o rynku energii nie przewidują takiego rozwiązania. Podpowiedziała jednocześnie rozwiązanie - tzw. usługę publiczną. Umożliwia ona przejściowe i wybiórcze dopłacanie firmom przez państwo do usług, które są nieopłacalne, np. dostarczania przesyłek na słabo zaludnionych terenach. Rząd po kilku miesiącach zdecydował się skorzystać z tej furtki.

Reklama

I o tym właśnie opowiedział wiceminister Tadeusz Skobel.  Zaznaczył, że przedstawia "dotychczasowe uzgodnienia" i efekty spotkania z KE z poniedziałku 27 maja, a przed rządem jeszcze jedno spotkanie, "finalizujące" w środę 5 czerwca, ale nie będzie ono już dotyczyć jednostek samorządów. Skobel podkreślał też, że zmian tego, co się planuje raczej już nie będzie, bo należałoby ponownie omawiać je z Komisją, a rządowi zależy na czasie.

O uzgodnieniach, "które udało się poczynić" mówił zastępca dyrektora departamentu energetyki i ciepłownictwa ME Paweł Koroblowski.

I tak, wyjaśnił, że po pierwsze KE przystała, żeby pierwsze półrocze 2019 r. rozliczyć zgodnie z aktualnym stanem prawnym i aktualnym brzmieniem ustawy o cenach prąd. Czyli wszyscy odbiorcy końcowi mają ceny z 2018 r. a firmy handlujące prądem dostają rekompensaty według nieznanych jeszcze zasad.

Zamrożone ceny z 2018 r. będą dalej obowiązywać gospodarstwa domowe oraz niektóre firmy.

Kto będzie miał zamrożone ceny? Kto dostanie rekompensaty? Kto ich nie dostanie? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń, Leszek Kadej, WysokieNapiecie.pl

 

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM