Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

PGE szykuje się na rewolucję energetyczną

Nowa strategia Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) to reakcja na szybko zachodzące zmiany na rynku energii elektrycznej. Ma pomóc spółce przetrwać i rozwijać się w nowych obszarach. Sukces PGE zależeć będzie od tego, czy spółka będzie w stanie realizować ambitne plany i na co pozwoli jej właściciel.

Zaostrzanie norm ochrony środowiska, ograniczanie emisji dwutlenku węgla, rosnąca opłacalność "zielonej" energetyki i coraz silniejsza presja konkurencyjna ze strony sąsiednich rynków energii - to kluczowe wyzwania zidentyfikowane w odświeżonych strategiach zarówno Taurona, jak i Polskiej Grupy Energetycznej.

Obie strategie charakteryzuje jeszcze jedno - dość krótki horyzont. W przypadku Taruona to 2025 rok, z kolei aktualizacja strategii PGE sięga jedynie 2020 roku, a więc aż o 15 lat krócej niż pierwotna treść tego dokumentu z 2012 roku. Pięcioletni horyzont charakteryzuje branże, w których następują szybkie zmiany technologiczne i wyraźnie są one spodziewane przez obie spółki. Przesądzić mogła jeszcze jedna - bardziej prozaiczna przyczyna - eksperci ze spółek energetycznych spodziewają się, że realizacja obietnic politycznych rządu o dalszym stawianiu na energetykę węglową będzie niezwykle trudna do obronienia przed mniejszościowymi akcjonariuszami i instytucjami finansującymi. Krótszy horyzont pozwala im manewrować pomiędzy oczekiwaniami większościowego właściciela i pozostałych interesariuszy.

Reklama

Zgodnie z nową strategią PGE, podobnie jak inne zachodnioeuropejskie koncerny, oddziela elektrownie węglowe od pozostałych aktywów. Od dawna osobno funkcjonuje już segment wytwarzania opartego na odnawialnych źródłach, teraz oddzielnie rozwijać mają się także ciepłownie i elektrociepłownie. Po ostatnich, sięgających niemal 9 mld zł odpisach niewielka elektrociepłownia biomasowa w Szczecinie o mocy 69 MWe jest już warta więcej niż dwie ogromne elektrownie Turów i Dolna Odra razem wzięte (o łącznej mocy ponad 2800 MW). To skala problemu, z jakim będzie się musiała zmierzyć grupa.

Dostosowanie wytwarzania do nowych potrzeb

Po raz pierwszy w strategii PGE znalazła się odpowiedź na jedno z kluczowych wyzwań - dostosowania do zmieniającego się rynku energii z coraz większym udziałem niestabilnych źródeł (wiatrowych i słonecznych). PGE chce w wybranych jednostkach zmniejszyć tzw. minimum techniczne, a więc minimalne obciążenie bloku energetycznego, aż o 20 punktów procentowych (obecnie bloki węglowe zwykle nie mogą pracować poniżej połowy swojej mocy zainstalowanej). Jednocześnie czas ich rozruchu ma się skrócić o 10 proc., a szybkość zmiany obciążenia o 10 proc. na minutę, dzięki czemu bloki węglowe będą wstanie elastycznie uzupełniać skoki w produkcji wiatrowej i słonecznej. To pozwoli im łatwiej zarabiać na rynku z rosnącym udziałem OZE.

Powrócił także, podkreślony w pierwotnej strategii z 2012 roku, a następnie pominięty w aktualizacji sprzed dwóch lat, pomysł budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy 1000 MW. Chociaż PGE nie będzie wstanie wybudować jej do 2020 roku, to ma nadzieję, że do tego czasu uda jej się wygrać aukcję na zakup energii z tej instalacji. Budowa tak potężnego obiektu mogłaby istotnie pobudzić przemysł stoczniowy. Oznaczałaby ponadto dla spółki niemal pewny zysk.

Bartłomiej Derski

WysokieNapiecie.pl

 
Dowiedz się więcej na temat: PGE Polska Grupa Energetyczna SA | energetyka

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM