Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Ostatni dzwonek na PIT. Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu podatkowym

To ostatnie dni na złożenie rozliczenia podatkowego za 2019 r. Termin składania PIT-ów przedłużono w tym roku do 1 czerwca. Po raz pierwszy właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odliczyć od dochodu wydatki na termomodernizację i fotowoltaikę. Na co należy zwrócić uwagę?

Ulga termomodernizacyjna to nowe odliczenie od dochodu za 2019 rok.  Z ulgi tej mogą skorzystać osoby rozliczające się według skali podatkowej, jednolitej  stawki 19 proc. czy opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Od podstawy opodatkowania można odliczyć wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych do 53 tys. zł.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Ulga przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W takim budynku maksymalnie 30 proc. powierzchni może być wydzielone na cele lokali użytkowych.

Jeżeli podatnik nie ma tytułu prawnego, z którego wynikałoby jego prawo własności do nieruchomości, a jedynie jest jej posiadaczem, wówczas nie może skorzystać z odliczenia.

Reklama

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi już istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Nie ma zastosowania w przypadku nowo budowanego domu.

Limit wydatków

Jeśli ktoś jest właścicielem kilku domów jednorodzinnych, to może w każdym z nich przeprowadzić przedsięwzięcie termomodernizacyjne i odpisać wydatki od podstawy opodatkowania - nie więcej jednak niż 53 tys. zł. Liczy się limit przypadający na podatnika.

Ograniczenie dotyczy tylko limitu podatnika, jeśli żona i mąż są współwłaścicielami domu, to każde z nich ma do wykorzystania 53 tys. zł.

Wydatki wskazuje rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. To wykaz  materiałów budowlanych, urządzeń i usług.

Jakie wydatki można odliczyć? Dlaczego trzeba uważać na faktury? Czy można odliczyć leasing paneli fotowoltaicznych? Jak rozliczyć dotacje? O czym jeszcze trzeba pamiętać? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

 
Dowiedz się więcej na temat: PIT

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM