Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

O ile wzrosną ceny prądu w 2022?

Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku podskoczyły o blisko 40 proc. i są najwyższe w historii. To przełoży się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych w 2022 roku. Podwyżki całych rachunków za energię nie będą jednak aż tak drastyczne. WysokieNapiecie.pl policzyło na jakie wzrosty cen prądu powinniśmy się przygotować.

Tak drogiego prądu na giełdzie nie mieliśmy w Polsce jeszcze nigdy w historii. Kontrakty na energię z dostawą w całym przyszłym roku rozliczane są już po 386 zł/MWh, a w godzinach szczytowego zapotrzebowania po 428 zł/MWh.

Dla porównania firmy energetyczne sprzedają dziś energię gospodarstwom domowym po... 300 zł/MWh (30 gr/kWh netto), ale w tym jest już 5 zł akcyzy i blisko 30 zł kosztów zakupu kolorowych certyfikatów wspierających odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. W praktyce więc Kowalscy kupują energię po 265 zł/MWh, a więc o blisko 30% taniej niż wyceniania jest ona obecnie na giełdzie.

Reklama

Stawki za energię mogą wzrosnąć z 30 do 37 gr/kWh

Takich stawek nie da się oczywiście utrzymać w 2022 roku, ale ostateczne wzrosty całych rachunków za energię będą mniej drastyczne niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Warto jednak na początek zdać sobie sprawę z tego, że nie znamy dziś jeszcze wszystkich kosztów na podstawie których Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i spółki energetyczne wyliczą przyszłoroczne taryfy. Przede wszystkim zostały nam jeszcze trzy miesiące handlu energią z dostawami na cały przyszły rok i to w tym okresie można oczekiwać największego obrotu.

Jakie będą ceny hurtowe energii w tym okresie? To w dużej mierze będzie zależało od cen CO2 oraz węgla i gazu. Dziś są na tak wysokich poziomach, że przestrzeń do dalszych wzrostów wydaje się być już istotnie ograniczona, ale w przypadku mroźnej zimy ceny mogą się utrzymać.

Wzrosły za to ceny zielonych certyfikatów, wspierających ekologiczne elektrownie budowane przed 2015 rokiem. Jednocześnie jednak spadł obowiązek ich zakupu W 2022 roku wyniesie 18,5% względem ilości energii dostarczanej odbiorcom. Koszty tego systemu wsparcia najprawdopodobniej wzrosną więc dla przeciętnej rodziny (rozliczającej się w taryfie G11 i zużywającej 2 MWh rocznie) z obecnych 66 zł do 72 zł brutto w przyszłym roku.

Jakie dodatkowe opłaty i ulgi są planowane? O ile wzroście rachunek przeciętnego Polaka? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

W przyszłym roku zmniejszyć powinien się natomiast koszt tzw. profilu odbiorcy w gospodarstwach domowych, a więc pokrycia zarówno dostaw energii przez całą dobę jak i szczytowego zapotrzebowania takich odbiorców (zwłaszcza rano i wieczorem). Gdy w 2018 roku notowania energii zaczęły gwałtownie rosnąć, towarzyszyło im wysokie rozwarstwienie cen w podstawie i szczytach zapotrzebowania, przekraczające nawet 40 proc.

Jakie dodatkowe opłaty i ulgi są planowane? O ile wzroście rachunek przeciętnego Polaka? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

 
Dowiedz się więcej na temat: prąd | ceny prądu

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM