Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

KGHM drugim producentem srebra na świecie

KGHM był w 2019 roku drugim producentem srebra na świecie. Polski koncern zwiększył produkcję kruszcu o 18 proc., do 1417 ton.

Na pierwszym miejscu znalazł się meksykański koncern Fresnillo, a na trzecim - firma Glencore. Jak podano w raporcie World Silver Survey 2020, globalna produkcja srebra spadła w minionym roku po raz czwarty z rzędu. Wyniosła ponad 26 tys. ton i była o 1,3 proc. niższa niż rok wcześniej.

Największy, bo blisko 8-proc. spadek rok do roku, wystąpił w Peru. Spadki wystąpiły też w Meksyku, Indonezji i Kazachstanie. Częściowo zostały one zrównoważone wzrostami produkcji w Argentynie, Australii i USA.

Światowy popyt na srebro wzrósł w zeszłym roku nieznacznie, o 0,4 proc., do 30 848 ton. Wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na metal m.in. w Japonii, spadło z kolei w USA. 

Reklama

W tym roku oczekiwany jest spadek wydobycia srebra o 4,6 proc., czyli o 1206 ton, do 24 813 ton. To efekt pandemii koronawirusa.

- Szacowanie wpływu pandemii na tym etapie jest trudne, ale obserwowaliśmy już tymczasowe zamknięcie kopalni produkujących srebro na całym świecie, więc wydaje się prawdopodobne, że będzie to miało poważne konsekwencje dla produkcji srebra w 2020 roku - napisano w raporcie.

Wpływ koronawirusa na recykling powinien być niewielki. Ogólnie globalna podaż powinna spaść o 4 proc., do 30 424 ton.

Ale - jak napisano w raporcie - należy spodziewać się również spadku popytu, zarówno jeśli chodzi o zastosowania przemysłowe, jak i w jubilerstwie. Rosnąć powinno natomiast zainteresowanie kruszcem ze strony inwestorów. Według World Silver Survey 2020, globalny popyt spadnie o 3 proc, do 29 967 ton, co stanowiłoby najniższy poziom od 2009 roku.

Oczekiwana średnioroczna cena srebra w 2020 roku to 15,7 dol. za uncję, co oznaczałoby spadek o 3 proc. rok do roku. Obecnie srebro kosztuje ok. 15,6 dol. za uncję. Jednak w kolejnych okresach cena powinna rosnąć, a pod koniec roku mogłaby nawet testować 19 dol. za uncję.

morb

Najlepsze tematy

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM