Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Jak skorzystać z ulgi podatkowej na panele PV, gdy czekasz na dotację z Mojego Prądu

Około 100 tys. Polaków czeka na dotację z programu Mój Prąd. Jednocześnie zaczął się czas rozliczania podatku dochodowego za ubiegły rok. Część prosumentów stanęła przed dylematem, jak w tej sytuacji mają odpisać panele fotowoltaiczne w zeznaniu podatkowym. Uwzględniać dotację, na którą czekają, czy nie?

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"W 2020 roku roku nabyliśmy z małżonkiem panele fotowoltaiczne, w listopadzie złożyliśmy wniosek o dotację z program Mój Prąd.  Wniosek jest zarejestrowany i oczekuje na rozpoczęcie procesu weryfikacji. Kasy pewnie w programie nie wystarczy, ale.. rodzi się pytanie, czy aby możemy skorzystać z ulgi podatkowej na całość wydatkowanej na ten cel kwoty, czy całość minus 5 tys. zł? A co, jeśli kasy w programie zabraknie (a wiemy, że zabraknie)?" - takie pytanie przysłała czytelniczka portalu WysokieNapiecie.pl.

Reklama

W podobnej sytuacji jest wiele osób w Polsce. Na rozpatrzenie wniosku o dotację do 5 tys. zł z programu Mój Prąd czeka około 100 tys. prosumentów. "Ze względu na dużą liczbę wniosków złożonych w II naborze procedowanie prawidłowo złożonego wniosku wynosi ok. 4 - 5 miesiące. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość" - czytamy na rządowej stronie. W dodatku wniosków jest więcej niż dostępnych funduszy. Nie wiadomo więc, czy wszyscy, którzy złożyli  wniosek w terminie, dostaną dotację.

Można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

Trzeba pamiętać, że panele fotowoltaiczne można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Ulga termomodernizacyjna przysługuje na podatnika i wynosi 53 tys. zł. To oznacza, że w przypadku małżonków na każdego z nich oddzielnie przypada po 53 tys. zł odpisu. Kwota nie zależy od liczby prowadzonych inwestycji czy posiadanych domów.

Z możliwości odliczenia mogą skorzystać podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej, jednolitej stawki 19 proc. oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Muszą być właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego, w którym dokonano inwestycji termomodernizacyjnej. Jeżeli podatnik nie prawa własności do nieruchomości, a jedynie jest jej posiadaczem, najemcą, wówczas nie może skorzystać z odliczenia. Z ulgi termomodernizacyjnej nie można też skorzystać w przypadku budynku w budowie. Odliczenie dotyczy domów już wybudowanych.

Jak odliczyć panele fotowoltaiczne z dotacją? Jaki formularz trzeba wypełnić i do kiedy należy złożyć deklaracje? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program

Najlepsze tematy

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM