Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Jak najlepiej wykorzystać polskie gazociągi

W ciągu najbliższych tygodni gotowe ma być studium wykorzystania gazociągu GIPL, zamówione przez Gaz-System i litewskiego operatora gazowego Amber Grid. Studium ma wskazać, jak najbardziej efektywnie i z największa korzyścią operować gazociągiem, który ma być gotowy do końca przyszłego roku.

Spodziewamy się rezultatów z końcem lipca lub na początku sierpnia - mówi nam o studium dyrektor generalny Amber Grid Nemunas Biknius.

Razem z Gaz-Systemem użyjemy tego studium do przygotowania takich produktów i usług, które zaoferowane na rynku przyniosą najwięcej korzyści obydwu krajom, operatorom i dostawcom gazu - wyjaśnia Biknius. Widzimy w perspektywie wzrost popyt na gaz w Polsce, także z powodu zmiany planów co do elektrowni Ostrołęka C, która ostatecznie ma być na gaz.

Studium wskaże, gdzie są największe korzyści

W studium chodzi o znalezienie scenariusza, w którym gazociąg jest najlepiej wykorzystywany i przynosi największe korzyści dla obu rynków. Chodzi o kształt taryf, sposoby alokacji zdolności przesyłowych, współpracy między giełdami gazu w obu strefach. Musimy mieć analizę sytuacji na rynkach po to by zaoferować odpowiednie produkty - mówi dyrektor Amber Grid. Problem jest szerszy niż tylko połączenie Polski z Litwą, tu chodzi o połączenie z całym europejskim rynkiem regionu o Finlandię - zaznacza.

Reklama

Kraje bałtyckie od początku roku mają bowiem fizyczne połączenie z Finlandią w postaci podmorskiego gazociągu Balticconnector. Jednocześnie działający na Litwie, Łotwie i w Estonii giełdowy rynek gazu GET Baltic rozszerzył operacje na Finlandię.

W naszej ocenie na GET Baltic mamy bardzo dobry wzrost handlowanych wolumenów, zwłaszcza odkąd przyłączyła się Finlandia - ocenia Biknius. Obroty tylko w pierwszej połowie 2020 r. przekroczyły te z całego 2019 r. Sądzę, że mamy już do czynienia z efektem kuli śniegowej. Płynność jeszcze nie jest taka, jaką byśmy chcieli, ale trendy są pozytywne - dodaje dyrektor litewskiego operatora.

Dlaczego bałtycka giełda gazu nabiera rozpędu? Jakie są postępy w budowie GIPL? Czy to dobry czas dla dostawców gazu? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Leszek Kadej, WysokieNapiecie.pl

 
Dowiedz się więcej na temat: Gaz | gazociąg

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM