Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

​Firmy radzą sobie ze zmiennością otoczenia

Nieoczekiwane zwroty sytuacji, napięcia handlowe, geopolityczne - w takich warunkach muszą dziś działać firmy. Polscy przedsiębiorcy radzą sobie z trudnymi sytuacjami, bo zmienność jest wpisana w ich DNA - ocenił prezes KGHM Marcin Chludziński w trakcie panelu "Liderzy w czasie napięć geopolitycznych", który odbył się podczas Kongresu 590.

- Tylko zmienność jest niezmienna. Takie mamy czasy. Historia przyspieszyła w kontekście takich wydarzeń jak Brexit, wojny handlowe, czy niestabilność geopolityczna - mówi Chludziński.

Zaznacza jednocześnie, że Polacy radzą sobie z tymi wyzwaniami szczególnie dobrze. - Gospodarki w świecie mniej dynamiczne. My utrzymujemy wysokie PKB, niskie bezrobocie. Jest to związane z tym, że polski biznes musiał się od zawsze adaptować do wielu okoliczności, działać w warunkach zmienności. To coś, co mamy w DNA. Nie musimy się tego uczyć - podkreśla.

Reklama

KGHM, jako producent miedzi i srebra, jest szczególnie narażony na zmienność cen surowców. Nie ma na nie wpływu. Jedne, co może w tej sytuacji zrobić, to zwiększanie produkcji, obniżanie kosztów, rosnąca efektywność i inwestycje.

- Musimy starać się produkować więcej, taniej, bezpieczniej, to przy udziale nowych technologii. To technologie związane z przetwarzaniem danych, automatyzacją, ale nie tylko. Mówimy choćby o zastosowaniu drona pod ziemią, by prowadzić inspekcję miejsc tam, gdzie nie chcemy wysyłać ludzi, lub gdy ludzie są odcięci przez zawał - mówi prezes KGHM.

Patrycja Klarecka, członek zarządu PKN Orlen, zapewnia, że firmy powinny przygotowywać się na zmienność otoczenia, choćby inwestując w obszary, które mogą dać im w przyszłości przewagę.

Istotna jest też zdolność do przewidywania ryzyk i zwiększania bezpieczeństwa. Jako przykład podaje postępującą dywersyfikację dostaw ropy do krajowych rafinerii Orlenu, które obecnie w ponad 50 proc. są zaopatrywane z innych kierunków niż rosyjski. To pozwoliło uniknąć kryzysu, gdy ropociągiem Przyjaźń płynęła ze Wschodu brudna ropa.

Innym przykładem "ucieczki do przodu" może być zwiększanie skali działalności polskich firm. W tym kontekście Klarecka wskazała na planowane połączenie Orlenu z Lotosem, które zapewni firmie przewagę konkurencyjną i poprawi jego pozycję w skali globalnej.

morb 

INTERIA.PL

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM