Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Czy fotowoltaika doczeka się swojej ustawy odległościowej?

Ledwo pojawiła się nadzieja na poluzowanie zasady 10H, która ograniczyła możliwość budowy nowych farm wiatrowych, a już niektórzy wieszczą, że swojej ustawy odległościowej w przyszłości może doczekać się fotowoltaika. Czy te obawy są słuszne?

- Kiedyś mówili, że eternit nie jest szkodliwy. Po 30 latach okazało się, że jest rakotwórczy. Nikt nie wie, jak będzie z fotowoltaiką. Nie jest jeszcze przebadana. To będzie za blisko domów. Wyjdę do ogrodu, na podwórko, do kur i wszędzie to będzie - cytował Dziennik Bałtycki w połowie ubiegłego roku mieszkankę okolic Chojnic, gdzie lokalna społeczność ogłosiła sprzeciw wobec budowy farmy PV.

- Nasz sprzeciw uzasadniamy tym, iż jest to obszar chronionego krajobrazu doliny Drwęcy. Jak również troską o zdrowie nasze i naszych dzieci. Uważamy, że inwestycja ta znacząco wpłynie na wartość rynkową naszych działek - relacjonowały natomiast lokalne media z woj. kujawsko-pomorskiego protest wobec budowy fotowoltaicznej farmy niedaleko Brodnicy.

Reklama

"Brudna elektryczność"

Również w ostatnich miesiącach można znaleźć informacje o protestach związanych wielkoskalową fotowoltaiką. W Radiu Lublin rolnik uzasadniał swoje obawy tym, że z powodu farmy padną mu pszczoły, a hodowane jabłka przestaną być ekologiczne.

Media z Gniezna donosiły z kolei o protestach wobec budowy farm PV w okolicznych wioskach, w tym jednej o mocy 180 MW.

- Nie jesteśmy wrogami czystej energii, wielu z nas posiada w swoich gospodarstwach panele fotowoltaiczne lub solarne. Protestujemy tylko przeciwko skali przemysłowej tych inwestycji, ponieważ takie farmy powinny być lokowane na terenach słabo zaludnionych, przemysłowych, a nie w bezpośrednim sąsiedztwie wciąż rozwijających się wiosek naszej gminy - tłumaczyli mieszkańcy.

Cześć z nich argumentowała natomiast, że "wytwarzanie przez elektrownię elektrycznego hałasu, czyli brudna elektryczność, pole magnetyczne wytwarzane przez prąd doziemny oraz mikrofale, mogą wywoływać nudności, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu, rozdrażnienie, zaburzenia widzenia i słyszenia".

- Jako matka dziecka chorego na cukrzycę mam ogromne obawy co do wpływu pola elektromagnetycznego na pompę insulinową mojej córki. Zakłócenie pracy pompy insulinowej jest równoznaczne z bezpośrednim zagrożeniem życia - alarmowała z kolei jedna z protestujących.

Jakie są argumenty przeciwko farmom fotowoltaicznym? Kto skupuje grunty pod elektrownie PV? Czy energia słoneczna jest lepsza niż pozostałe? Jakie grunty są najlepsze? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Tomasz Elżbieciak, WysokieNapiecie.pl

INTERIA.PL

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM