Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Boom na inteligentne liczniki i sieci. Jest jednak kilka wyzwań

Lawinowo rośnie w Polsce liczba źródeł przyłączanych do sieci - instalacji słonecznych, ale też małych źródeł kogeneracyjnych. Spółki stoją przed zadaniem zbudowania odpowiedniego systemu, do czego potrzebna jest też dobra łączność. Brakuje też przepisów w sprawie inteligentnych liczników. Projekt zmiany prawa energetycznego utknął w konsultacjach.

Spółki energetyczne stoją przed koniecznością znacznego zwiększenia inwestycji w inteligentne sieci (smart grid). Lawinowo rośnie liczba urządzeń przyłączonych do sieci, w tym zwłaszcza odnawialnych źródeł energii. Inteligentne sieci  istotnie usprawniają zarządzanie energią rozproszoną oraz jej użytkowanie. Wiąże się to też z budową nowej infrastruktury, która zapewnia współprac e urządzeń zainstalowanych w sieci, takich jak: inteligentne opomiarowanie AMI, łączniki sterowane zdalnie, układy automatyk i sterowania w stacjach elektroenergetycznych, przekaźniki, mierniki itp. w ramach wspólnego informatycznego systemu zarządzania.

Reklama

Boom na inteligentne liczniki

Operatorzy systemów dystrybucyjnych inwestują w inteligentne liczniki na potęgę. Ustawa o rynku mocy wmusza instalowanie liczników pozwalających na zdalny odczyt - ze względu na liczbę punktów pomiarowych oraz konieczność comiesięcznego pozyskiwania danych do rozliczeń opłaty mocowej. Dane pozyskiwane z liczników umożliwią odbiorcom zarządzanie własnym zużyciem energii elektrycznej. PGE, Tauron i Enea prowadzą obecnie wspólny przetarg na zakup ponad 235 tysięcy liczników energii elektrycznej.  To trzecie w ostatnich latach wspólne postępowanie Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) w Polsce. Zakupione w ramach przetargu 3-fazowe liczniki energii elektrycznej mają zapewnić rozliczenie klientów grupy taryfowej C1, czyli małych i średnich przedsiębiorstw.

Energa, która jako pierwsza rozpoczęła inwestycje w inteligentne opomiarowanie AMI (Advanced Metering Infrastructure - zaawansowane systemy pomiarowe) ocenia, że inteligentne liczniki ma ponad 30 proc. odbiorców. Aplikacja zbiera dane z urządzeń i umożliwia ich przetwarzanie, co zapewnia krótszy czas na reakcję w przypadku awarii, zmniejsza koszty odczytu, eliminuje ryzyko błędów. Ale jak ocenia Marek Kasicki, wiceprezes zarządu Energa Operator, prostymi inwestycjami będzie można coraz mniej uzyskiwać. Spółka prowadzi kilka projektów, m.in. budowę lokalnego obszaru bilansowania (LOB).

W ciągu trzech lat Energa planuje pełne wdrożenie smart grid, co pokryje jedną czwartą powierzchni kraju. Projekt  o wartości prawie 241 mln zł obejmuje modernizację sieci średnich napięć z pomocą funduszy unijnych. Docelowo Energa Operator chce scentralizować w jednym systemie osiem regionalnych dyspozycji mocy.

Kto zapłaci za nowe liczniki? Co jest niezbędne do prawidłowego działania inteligentnych liczników? Czy 5G jest niezbędne polskiej energetyce? Kiedy każdy będzie miał inteligentny licznik w domu? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Najlepsze tematy

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM