Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Forum Ekonomiczne w Krynicy, czyli rozmowy o bezpieczeństwie i gospodarce

Dzisiaj rozpoczyna się XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy, czyli ponad 200 różnego rodzaju debat, wydarzeń specjalnych i sesji plenarnych. Głównym tematem tegorocznego forum jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo, zarówno polityczne, jak i gospodarcze. Prezentujemy wybrane debaty.

Świat przechodzi etap transformacji, a końcowy obraz postępujących zmian nie jest do końca jasny i zrozumiały. Sprawne zarządzanie państwem w takich warunkach wymaga od rządzących analizy bieżących wydarzeń, ich oceny i umiejętności wyciągania poprawnych wniosków.

Razem lub osobno…

Wyzwaniem jest dzisiaj zachodzący globalnie proces transformacji w krajach afrykańskich i na Bliskim Wschodzie. Unia Europejska stoi przed - największym w jej historii - problemem napływu imigrantów (traktować o tym będą m.in. debaty: "Migracja - szansa czy zagrożenie dla UE? Środkowoeuropejski punkt widzenia" i "Europa bez granic - czy to jeszcze możliwe?" lub "Zderzenie cywilizacji. Europa nad krawędzią?").

Reklama

Cały świat z zainteresowaniem spogląda na Chiny obawiając się głębszej recesji w regionie, która mogłaby rozlać się na pozostałe gospodarki i wywołać ogólnoświatowe spowolnienie (debata: "USA w fazie wzrostu, Chiny w fazie spowolnienia. Makroekonomiczne skutki dla Europy?").

A przecież to dopiero początek góry lodowej. Pozostaje kwestia wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i nieznane dla nikogo skutki tej decyzji ("Europa po Brexicie"). Nie można zapominać o rosnącym zadłużeniu krajów peryferyjnych, które wciąż nie zostało ograniczone. Dla Polski i krajów w Europie Środkowo-Wschodniej kwestią szczególnej rangi jest rozwój energetyki i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw surowców (debaty: "Energetyka przyszłości: razem czy osobno? Współpraca w dziedzinie energii" i "Bezpieczeństwo i nowe źródła zaopatrzenia Europy Środkowej w ropę w kontekście zmian na globalnym rynku naftowym").

Między Rosją a Unią Europejską

Forum Ekonomiczne to nie tylko gospodarka, ale również sprawy międzynarodowe i polityka (debaty: "Czego może oczekiwać Europa i świat od Rosji po Putinie?" i "Przyszłość sąsiedztwa. Czy możliwe jest pojednanie Polaków i Rosjan?" lub "Współpraca czy konfrontacja - czas na nowy dialog między NATO a Rosją?").

Między UE a Rosją jest pogrążona w kryzysie Ukraina, która ponownie będzie jednym z ważniejszych tematów rozmów i dyskusji panelowych  (debaty: "Ukraina - bariera, czy pomost pomiędzy Wschodem i Zachodem?" a także "Ukraina między Europą i Eurazją. W poszukiwaniu nowego paradygmatu stosunków dwustronnych - nowe możliwości, nowe ryzyka").

W warunkach wojny nasz wschodni sąsiad próbuje wdrażać reformy i dostosowywać kraj do warunków unijnych. Ukraina potrzebuje pomocy by uporać się z demonami swojej niezależności. Po 25 latach od odzyskania niepodległości wsparcie innych państw dla Ukrainy nabiera szczególnego znaczenia.

- Wsparcie Ukrainy powinno być dzisiaj priorytetem dla krajów europejskich. Droga, którą będą kroczyć państwa europejskie, zdecyduje o przyszłości nie tylko tego kraju, ale całego kontynentu. W tym też zawiera się ogromna rola Polski, jako najbliższego sąsiada Ukrainy - mówi w rozmowie z Interią Zygmunt Berdychowski, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Utrzymanie dobrych relacji z sąsiadami to zadanie dla polskich władz. Stosunki między Polską i Ukrainą są dzisiaj tragiczne. Nic nie zapowiada, że miałyby się one poprawić w najbliższym okresie. Na pewno - wzajemne oskarżenia i zarzuty - temu nie sprzyjają (debata: "Polska i Ukraina. Bilans 25 lat sąsiedztwa i współpracy").

Nowy świat, nowy porządek

Problemy wymieniać można by bez końca. Świat staje się na nowo bardzo skomplikowany, a dyplomacja międzynarodowa i utrzymanie dobrych kontaktów z partnerami to jedna z najważniejszych dzisiaj potrzeb ("Współpraca międzyregionalna i transgraniczna na wschodnich granicach Unii Europejskiej - jak zwiększyć jej znaczenie?").

Szczególnego znaczenia nabiera także umiejętność wspierania wzrostu gospodarczego i rozwoju kraju w warunkach niepewności ("Europa w poszukiwaniu nowych modeli rozwoju gospodarczego").

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Forum Ekonomiczne w Krynicy | Rosja | Ukraina

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM