Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Rusza nowa inicjatywa. Będą szukać przełomowych innowacji

Polskiemu systemowi innowacji brakuje umiejętności komercjalizacji wyników badań naukowych i efektów prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Dlatego – by ten problem rozwiązać – Agencja Rozwoju Przemysłu powołuje Forum Innowacyjnego Rozwoju Gospodarczego, którego celem jest identyfikacja technologii przełomowych i ich komercjalizacja, tworzenie warunków dla współpracy nauki i biznesu, a także budowanie ekosystemów innowacji – środowisk integrujących akceleratory, start-upy, firmy zainteresowane komercjalizacją i inwestorów.

- W jaki sposób skutecznie, dobrze i szybko identyfikować globalne nisze, które Polska mogłaby zapełnić swoimi rozwiązaniami? W jaki sposób ten system stworzyć? Koncepcja sprzed dwóch lat dzisiaj się materializuje. FIRG mam nadzieje będzie nadawać ton rozwojowy wszystkim polskim firmom - podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. - W MPiT jesteśmy po to, aby wspierać tego typu inicjatywy - dodaje.

Pomysł obarczony ryzykiem

FIRG zacznie działać za około 8 miesięcy. Wtedy też poznamy szczegóły jak to ma w praktyce wyglądać, jakim kapitałem będzie dysponować nowa na polskim rynku instytucja, w jaki sposób będzie odbywać się współpraca międzynarodowa, m.in. z zagranicznymi uniwersytetami jak Cambridge.

Reklama

Czy FIRG będzie w stanie faktycznie zdefiniować technologie przełomowe? Trudno dzisiaj odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wsparciem bez wątpienia będzie współpraca z wiodącymi, światowymi ekosystemami innowacji oraz międzynarodowymi ekspertami z doświadczeniem w dziedzinie wdrażania podobnych rozwiązań na światowych rynkach. Podobne ekosystemy innowacji z sukcesem działają w USA, Finlandii, Francji, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii. Wzorce są znane. Nie jest więc tak, że FIRG zaczyna od zera, tym bardziej, że prezesem forum został dr Tomasz Szejner z Cambridge University, który zna tamtejszy ekosystem.

Polskie technologie, rozwijane przez ośrodki naukowe lub start-upy, często mają problem z komercjalizacją i wyjściem na szerokie wody globalnego rynku zbytu. Działania FIRG mają ten stan rzeczy zmienić.

- FIRG to bardzo udany krok w stronę tworzenia światowego poziomu badań i rozwoju. Cieszę się, że to robicie, że chcecie komercjalizować swoje badania - ocenił dr Khater z Uniwersytetu Cambridge. - Polacy są innowacyjni, potrafią znaleźć niekonwencjonalne rozwiązania dla problemu. Zjednoczenie ludzi wokół jednego tematu, badań i wspólnego celu to milowy krok w stronę rozwoju kraju - dodaje.

W stronę komercjalizacji

- Zmieniamy FIRE po 23 lat. Nadajemy jej nowe oblicze i nową koncepcję działania (FIRG - przyp. red.). Identyfikacja kluczowych nisz rozwojowych, także w regionach, budowania w oparciu o nie ekosystemów innowacji - to zadania i misja fundacji, by wspierać potencjał rozwojowy gospodarki - mówi Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

- Wszystko, co się ma wydarzyć w fundacji wynika wprost z Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego, z rozwoju w oparciu o przewagi konkurencyjne. Robimy to w skali mikro jako jedna z instytucji rozwojowych. Chcemy część ogromnych pieniędzy na badania i rozwój ulokować w to, co najważniejsze i kluczowe - dodaje Chludziński.

- Forum będzie wspierać rząd w realizacji SOR, w obszarze budowy systemu innowacyjnego, komercjalizacji wynalazków, współpracy nauka i biznesu, rozwoju firm - wylicza zadania FIRG jego prezes.

Budowa środowisk innowacyjnych koncentrować będzie się na identyfikacji technologii przełomowych. - To właśnie te technologie dają największy wzrost z inwestycji. Wspierają one rozwój oparty na wiedzy - dodaje Szejner.

Z liderami pod ramię

FIRG pełnić będzie w przyszłości dwie funkcje: centrum zarzadzania i centrum wiedzy w połączeniu z akceleratorem dla technologii przełomowych. Powstanie 8 odrębnych ekosystemów: mechatroniki, ICT, przemysłu stoczniowego, Ekosystem Polski Wschodniej, przemysłu motoryzacyjnego, druku 3D, przemysłu lotniczego i spożywczego.

- Musimy w forum mieć odpowiednią strukturę: zaczynając od monitoringu i analiz globalnego popytu technologicznego, poprzez stworzenie centrum projektowania i rozwijania ekosystemów (przy wsparciu dr Martti Launonen, doradca premiera Finlandii w obszarze rozwoju ekosystemów innowacji), komercjalizacji i inwestycji (przy współpracy z dr Markiem Khaterem z Uniwersytetu Cambridge), internacjonalizacji (pod okiem prof. Charlesa Hampden-Turnera, brytyjskiego filozofa zarządzania, Harvard University). Będziemy promować polską myśl techniczną, rozwój wiedzy i kompetencji, współpracować z Uniwersytetem Stanforda, MIT czy Harvardem - zapowiada prezes FIRG.

- Ta nowa instytucja w ekosystemie innowacji ma charakter integrujący i otwarty na wszystkich. Przy jej pomocy innowatorzy z rozmaitych środowisk, będą mogli swobodnie budować partnerstwa dla innowacyjnej gospodarki w oparciu o zaufanie, odwagę i otwartość na nowatorskie rozwiązania, tworzyć system edukacyjny wspierający kreatywność i umiejętność współpracy - zaznacza Emilewicz.

BB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inwestycje w innowacje | nowe technologie | Start-up

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM