Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Coraz więcej Skarbu Państwa w bankach. Czy to słuszny trend?

Co oznacza udomowienie sektora bankowego z punktu widzenia polskiej gospodarki, ale także polskich firm i sektora finansowego? Czy wzrost udziału Skarbu Państwa w sektorze finansowym nie jest zagrożeniem? Dla Interii skutki repolonizacji ocenia Zbigniew Krysiak, profesor Szkoły Głównej Handlowej.

- Powstaje realna szansa i możliwość realizacji strategii lokalnie, w obrębie danego państwa, uwzględniając warunki i potrzeby przedsiębiorstw i klientów detalicznych - mówi Krysiak.

- Często akcentuje się, że repolonizacja czy inaczej udomowienie nie przyniesie wymiernych efektów ekonomicznych. One jednak nie przyjdą natychmiast. W tej całej synergii dopiero się pojawią z czasem - dodaje. 

W związku z repolonizacją wskazuje się także na ryzyka związane z tym, że rośnie udział polityki w sektorze finansowym. Czy jest to zasadne?

Reklama

- Nie dostrzegam tutaj ryzyka. Często, przy podobnych obawach, wracam do przypadku PKO BP z okresu kryzysu finansowego. Pamiętajmy, że PKO Bank Polski jest instytucją, w której większość ma Skarb Państwa. Mamy całą masę przykładów, które pokazują, że działania korzystne, pozytywne banku są odizolowane od negatywnych sugestii politycznych. Jest to zatem próba odwrócenia uwagi od właściwych, potencjalnych korzyści jakie może przynieść proces udomowienie banków - podkreśla Krysiak.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | sektor finansowy | PKO BP SA | SGH

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM