Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Bank Światowy pomoże zreformować polskie finanse

Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy mogą pomóc polskiemu rządowi przy reformie podatkowej – wynika z ustaleń Interii. To efekt ostatniej wizyty wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych, podczas której doszło do serii spotkań z kierownictwem BŚ i MFW.

Interia ustaliła nieoficjalnie, że Bank Światowy i Ministerstwo Rozwoju faktycznie współpracują ze sobą nad kolejnymi krokami reformy podatkowej w Polsce - trwają rozmowy o polityce fiskalnej, są spotkania robocze i obie strony liczą na kolejne już oficjalne kroki.

Zapytaliśmy o to MR, które potwierdziło, że takie rozmowy są prowadzone, a rząd jest zainteresowany ze strony BŚ wsparciem technicznym i eksperckim przy reformie podatkowej, a zwłaszcza przy opracowaniu i wdrożeniu nowej polityki podatkowej i zmianach w administracji.

- Rola Banku Światowego może polegać na przeglądzie doświadczeń międzynarodowych i przedstawieniu rozwiązań dla Polski, które mogą służyć zwiększeniu przejrzystości budżetu i poprawy efektywności wydatków publicznych - powiedziano nam tym razem w Ministerstwie Finansów.

Reklama

BŚ może pomóc

- Takie organizacje jak Bank Światowy mają doświadczenie związane m.in. z poprawą efektywności działania systemu podatkowego i jego uszczelnieniem - komentuje Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

Nie chodzi już nawet o finansowe wsparcie, raczej doświadczenie i know-how, jak można podobne reformy przeprowadzić, jakich błędów unikać i na co zwrócić szczególną uwagę.

- Bank Światowy dysponuje ekspertami m.in. z prawa podatkowego, którzy mają rzeczywiście ogromne doświadczenie praktyczne, zarówno w tworzeniu potrzebnej infrastruktury, jak i wdrażania konkretnych rozwiązań podatkowych. Ekonomiści z BŚ - o czym warto pamiętać - przygotowują raport "Doing Business", czyli doskonale zdają sobie sprawę z jakiego rodzaju barierami spotykają się przedsiębiorcy w różnych sektorach gospodarki. Mogą to być trudności prawne, legislacyjne, organizacyjne, dotyczące wydajności administracji, ogólnych obciążeń podatkowych, itd. - tłumaczy Janecki.

Doświadczenia globalne w Polsce

Właśnie doświadczenie i know-how BŚ mogą okazać się dla rządu bardzo cenne, który w planach ma reformę systemu podatkowego, a tym samym chce zwiększyć wpływy budżetowe i eliminować szarą strefę, przez którą każdego roku z budżetu państwa uciekają miliardy.

- Jest to pomoc techniczna i organizacyjna ze strony BŚ. Doskonałym przykładem sukcesu nowych rozwiązań podatkowych jest Słowacja, gdzie w stosunkowo krótkim czasie udało się zwiększyć ściągalność podatków dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań np. w zakresie IT - ocenia Janecki.

Jak dowiedziała się Interia plany reform rządu są jasno nakreślone. To m.in. integracja procesów planowania (wieloletniego i rocznego), redefinicja roli instytucji w procesie budżetowym, uporządkowania sprawozdawczości budżetowej. W planach jest także włączenie do procesu budżetowego przeglądów wydatków ze środków publicznych oraz innych instrumentów zwiększania efektywności wydatków.

Nie tylko podatki

Z informacji Interii wynika także, że wicepremier Morawiecki zaprosił BŚ do uczestnictwa w Programie Rozwoju Śródlądowych Dróg Wodnych i wyraził zainteresowanie współfinansowaniem przez Bank Światowy powstającego właśnie wieloletniego projektu rozwoju żeglugi śródlądowej.

BŚ angażuje się już finansowo w dwa projekty przeciwpowodziowe w Polsce, tj. projekt "Odra" o wartości 712 mln euro (współfinansowanie BŚ w wysokości 140 mln euro) i projekt "Odra-Wisła" z finansowaniem BŚ rzędu 460 mln euro. Interia dowiedziała się, że rząd uzyskał od BŚ zapewnienie o kontynuacji tych programów.

Bartosz Bednarz

INTERIA.PL

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM