Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

​ARP Leasing - nowy gracz na rynku leasingowym

Rynek leasingowy w Polsce wzbogaca się o kolejnego gracza, który w zamyśle ma być inny od konkurencji. ARP Leasing ma skupić się na leasingu maszyn, urządzeń i specjalistycznego sprzętu. Czy odniesie sukces?

Prezentacja nowego projektu Agencji Rozwoju Przemysłu odbyła się w Gdyni, podczas odbywającego się tam Forum Wizja Rozwoju. "Leasing szansą rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw" - pod takim hasłem odbył się natomiast panel poświęcony temu zagadnieniu, w którym wzięli udział: Paweł Kolczyński (wiceprezes ARP), Wojciech Miedziński (prezes ARP Leasing), Katarzyna Niemyjska (ZPP), Witold Skiba (PKS Gdynia), Konrad Trzonkowski (dyrektor zarządzający ARP).

Jak zapewniali pomysłodawcy projektu, nowy produkt ARP wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Leasing urządzeń i specjalistycznego sprzętu był do tej pory niszą słabo zagospodarowaną, a lukę ma wypełnić właśnie ARP. Nowa spółka ma się skupić na leasingu maszyn, sprzętu, specjalistycznych urządzeń. Odbiorcą mają być głównie małe i średnie firmy, które nie musiałyby naruszać środków własnych na zakup sprzętu, dzięki czemu mogłyby je zainwestować w inne obszary.

Reklama

- To doskonałe uzupełnienie oferty leasingowej już istniejącej na rynku, szczególnie w obszarach trudnych do sfinansowania jak skomplikowane ciągi technologiczne o ściśle określonych parametrach. Na rynku brakowało dotąd takich usług, ARP Leasing dobrze zagospodaruje tę niszę - zapewnia Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

Jak działa ARP Leasing?

Umowy leasingowe mają być zawierane na czas określony. Takie rozwiązanie daje szansę na precyzyjne opisanie założeń gospodarowania środkami trwałymi. Ponadto rozkład opłat oraz okres umowy zawieranej ze spółką  są dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów i ich możliwości. Okres umowy leasingu będzie wynosić maksymalnie 5 lat. Minimalna opłata wstępna to 10 proc. wartości przedmiotu leasingu, zaś minimalna wartość jego wykupu (po 5 latach) - 1 proc. wartości.

Witold Skiba: - Korzystamy z leasingu od 15 lat. Dla nas ogromną barierą były nietypowe aspekty leasingu, które uniemożliwiały sfinansowanie takich urządzeń jak np. przystanki, tabliczki elektroniczne, czyli system informacji pasażerskiej. To luka ofertowa, którą ARP chce teraz wypełnić. Podoba mi się podejście projektowe, czyli indywidualne podejście, indywidualna analiza.

Katarzyna Niemyjska: - Banki nie mają wyspecjalizowanej oferty dla sektora MSP. Niektóre firmy potrzebują leasingu maszyn, nie potrzebują zakupu. Oferty, które zaczynają się pojawiać, mogą być ulgą dla sektora MSP. Ważne to, żeby to, co się dzieje, było przygotowane właśnie pod ten sektor.

Leasingowy boom

Tymczasem wydaje się, że Agencja Rozwoju Przemysłu w porę wstrzela się w tzw. leasingowy boom. Polska branża leasingowa zajmuje już piąte miejsce w Europie, a jej pozycja systematycznie wzrasta. Co więcej, na rynku brakowało wyspecjalizowanego leasingu przemysłowego, a według analiz Związku Polskiego Leasingu, to jedna czwarta aktywów, które są przedmiotem leasingu dla polskich firm.

Konrad Trzonkowski: - To, co dzieje się w branży leasingowej, czasem trudno wyrazić słowami. Średnioroczna dynamika w UE kształtuje się na poziomie 7,2 proc., a u nas ponad 17 proc.

Prowadzący panel dyskusyjny Artur Kiełbasiński z Radia Gdańsk zapowiedział, że za rok projekt pod nazwą "ARP Leasing" zostanie poddany ocenie. Bo choć wydaje się, że jest skazany na sukces, rynek może go brutalnie zweryfikować, a małe i średnie przedsiębiorstwa mogą po prostu nie być zainteresowane taką ofertą. - Panie redaktorze, za rok, czyli na trzecim forum, będziemy odbierać nagrodę - żartował Wojciech Miedziński, prezes ARP Leasing, który jest przekonany, że nowy produkt odniesie sukces.

- Cena naszych usług będzie racjonalna. Powinna być rynkowa, ale też powinna oddawać charakter ryzyka. Nie chcemy działać z pozycji monopolisty - dodał Miedziński.

Wśród maszyn i urządzeń najczęściej leasingowanych przodują maszyny rolnicze, sprzęt budowlany, maszyny i urządzenia do obróbki metali, ale też sprzęt medyczny, gastronomiczny, czy maszyny do produkcji tworzyw sztucznych. Łącznie w 2018 roku polscy przedsiębiorcy przeznaczyli na leasing maszyn i urządzeń ponad 20 miliardów złotych.

KaSza

INTERIA.PL

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM