Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Obowiązkowa rejestracja ogrzewania ruszy od lipca

Od 1 lipca właściciele i zarządcy budynków będą składać w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw. Deklarację będzie można złożyć przez internet lub w formie papierowej.

- To już oficjalna data - 1 lipca będzie pierwszym dniem, gdy ruszy przyjmowanie deklaracji o źródłach ogrzewania i spalania paliw. Rejestr ten ma stanowić pierwszy moduł Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Budowa tego ogromnego systemem już się rozpoczęła, pierwszy etap skończy się w maju, drugi - w czerwcu. Oddanie zaplanowano na 30 czerwca, by 1 lipca każdy obywatel mógł złożyć deklarację - poinformowała na konferencji Dorota Cabańska, pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Docelowo baza CEEB obejmie około 5 milionów budynków. Deklaracji o ogrzewaniu może być jeszcze więcej.

Reklama

Budynki mieszkalne i niemieszkalne

Obowiązek złożenia deklaracji dotyczy właścicieli i zarządców budynków. Dorota Cabańska wyjaśniła, że będą dwa formularze - dla budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów, rejestr obejmie źródła ogrzewania i spalania paliw do 1 MW, które teraz nie wymagają zgody ani zgłoszenia. Ważna jest więc moc źródła. Nie ma znaczenia, czy znajduje się ono w domku na działce czy w kamienicy, w warsztacie czy szpitalu - wszystko trzeba będzie zgłosić, wybierając tylko odpowiednią formę deklaracji. Trzeba będzie zgłosić zarówno kopciuchy jak i wszystkie inne piece i kotły: gazowe, węglowe czy na pellet, piecokuchnie, kominki, pompy ciepła czy ogrzewanie z sieci. W imieniu mieszkańców domów wielorodzinnych zrobi to zarządca, o ile budynek ma jedno źródło i nikt sobie dodatkowo nie zamontował np. kozy czy kominka.

Zdalnie i bezpośrednio

Deklaracje będzie można składać przez internet - za pomocą profilu zaufanego czy e-dowodu. Osoby wykluczone cyfrowo i te, które nie będą chciały składać deklaracji przez internet, mogą to zrobić w formie papierowej: wysłać listem poleconym albo złożyć deklarację bezpośrednio w urzędzie miasta czy gminy.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji? Dlaczego trzeba będzie składać deklaracje ogrzewania? Do czego są potrzebne zebrane dane? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piece węglowe

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM