Przejdź na stronę główną Interia.pl
Reklama

Bystrowice – pierwszy krok ku gazowej samodzielności Orlenu

Bystrowice na Podkarpaciu to nowoodkryte przez Orlen złoże, które zawiera co najmniej 2 mld metrów sześciennych wysokometanowego gazu. Jest to też pierwsze w Polsce złoże gazu, które PKN Orlen będzie eksploatowało samodzielnie. – Musimy powoli usamodzielniać się od PGNiG – powiedział w Bystrowicach prezes koncernu naftowego Daniel Obajtek.

Obecnie w segmencie upstream PKN Orlen prowadzi działalność w Polsce i Kanadzie. Dzienne wydobycie spółki wynosi 18 tys. baryłek. Wydobycie ze złóż położonych w województwie wielkopolskim prowadzone jest przez Orlen wspólnie z PGNiG. Oprócz Bystrowic, Orlen będzie samodzielnie eksploatował złoża gazu w okolicach Bydgoszczy. Ich wydobycie ma się rozpocząć za około dwa lata. Jak poinformował Daniel Obajtek, koncern zwrócił się do Ministerstwa Środowiska o przyznanie mu kolejnych dwóch koncesji.

PKN Orlen zakłada, że rocznie w Bystrowicach wydobywanych będzie 200 mln metrów sześciennych gazu, co stanowi 5 proc. rocznego zużycia gazu w Polsce (18 mld metrów sześciennych). Spółce zależy, aby eksploatacja rozpoczęła się jak najszybciej. - Chcielibyśmy, aby ruszyła za półtora roku - mówił prezes PKN Orlen. Jak poinformował Interię, gaz będzie wydobywany najnowszą w Polsce technologią, która pozwoli na eksploatowanie złoża z dwóch horyzontów jednocześnie. Po wydobyciu surowiec będzie przesyłany do sieci gazociągiem Gaz-Systemu, którego nitka przebiega niespełna półtora kilometra od Bystrowic. Prezes PKN Orlen podkreślił, że dzięki złożu w Bystrowicach zwiększy się dochód koncernu, ale też bezpieczeństwo energetyczne kraju, stabilność cen gazu i odporność na wahania makroekonomiczne.

Reklama

Złoża w Bystrowicach odkryła należąca do PKN Orlen spółka Orlen Upstream. Jak wyjaśnił Interii jej prezes Janusz Radomski, odkrycia dokonano dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, między innymi interpretacji danych geofizycznych i geologicznych. - Jeszcze 6 lat temu wydawało nam się, że są to tereny schyłkowe. Jednak badania sejsmiczne 3D pozwoliły dokładnie wskazać miejsce w którym przeprowadziliśmy wiercenie - wyjaśniał Interii prezes Orlen Upstream. Poinformował też, że zasoby koncesji PKN Orlen na Podkarpaciu szacowane są na 10 mld metrów sześciennych. - Nie wykluczamy, że w ciągu roku przeprowadzimy kolejne wiercenie - powiedział Interii Radomski.

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | Daniel Obajtek

Partnerzy serwisu

PKO BP KGHM